Montessori-botrány: törvényes a megvesztegetés?

Az alapítvány által fenntartott iskola nem költségvetési szerv, a dolgozójának ígért előny nem valósítja meg a vesztegetés vétségét – áll a Fővárosi Főügyészség közleményében. Az Oktatási Hivatal elnöke, Bakonyi László azért tett bejelentést az ügyészségen, mert több szülő azt állította, hogy pénzért lehetett osztályzatokat vásárolni abban a gimnáziumban, ahol Gyurcsány Ferenc fia érettségizett. • Montessori-ügy: a szülők akár a végsőkig is elmennek• Bűncselekmény a Gyurcsány fiú iskolájában? Az OH a Főügyészséghez fordul

MNO
2008. 08. 07. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bűncselekmény hiányában elutasította a Fővárosi Főügyészség a Montessori Alapítványi Általános Iskola és Gimnázium ügyében vesztegetés gyanúja miatt tett feljelentést – közölte a Fővárosi Főügyészség sajtóirodája csütörtökön. A döntés nem jogerős, ellene a feljelentő Oktatási Hivatal (OH) panaszt jelenthet be.

Az OH azért indított vizsgálatot, mert több szülő bejelentést tett arról, hogy kifogásolható volt az idei érettségi vizsga szervezése és lebonyolítása; szerintük kivételeztek az érettségin Gyurcsány Ferenc miniszterelnök fiával, és panaszra ad okot az iskola működése. „Korábban is találtunk jogsértést, csak ez nem indokolta az érettségi vizsgák megsemmisítését” – nyilatkozta lapunknak Bakonyi László, a hivatal elnöke. Az OH egy, a lapunk által is ismertetett jegyzőkönyv szerint számos szabálytalanságot, sőt törvénytelenséget is feltárt az intézményben.

Bakonyi azért tett bejelentést az ügyészségen, mert több szülő azt állította, hogy a Montessori iskolában pénzért lehetett osztályzatokat vásárolni. A pedagógusok viszont kijelentették, a szülők kínáltak nekik pénzt, hogy átsegítsék gyerekeiket az érettségi vizsgán.

A főügyészség emlékeztet arra, hogy a büntető törvénykönyv szerint a vesztegetés vétségét csak az követi el, „aki költségvetési szerv, gazdálkodó szervezet vagy társadalmi szervezet dolgozójának, illetve tagjának, vagy reá tekintettel másnak azért ad vagy ígér jogtalan előnyt, hogy a kötelességét megszegje”. Mint írták, a feljelentésből megállapított adatok szerint egyes szülők „az alapítvány által fenntartott közoktatási intézmény alkalmazottjának ígértek előnyt”.

„Az alapítvány által fenntartott iskola nem költségvetési szerv, nem gazdálkodó szervezet és nem társadalmi szervezet, ezért a dolgozójának ígért előny – tényállási elem hiányában – nem valósítja meg a vesztegetés vétségét” – fogalmazott a főügyészség. Korábban az OH a maximálisan kiszabható, egymillió forintos bírságot rótta ki a Montessori iskolára, mert a hivatal több szabálytalanságot állapított meg a működésével kapcsolatban.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.