Veres János pénzügyminiszter volt kampányfőnöke, Tóth Viktor kereste meg azzal, hogy valamilyen "kellemetlen" ügyben kellene keverni a tévéseket – fejtette ki a távirati irodának nyilatkozó Baráth Miklós, a kábítószerügy "dílere". Közölte: Tóthtal, a pénzügyminiszter volt kampányfőnökével tavasszal "általánosságban beszélt" a hírTV két újságírójának ellehetetlenítéséről. Hozzátette: később Tóth megbízásából felhívta őt Helmeczy László ügyvéd ebben az ügyben, és másfél millió forintot ajánlott.
A férfi elmondta: felkereste a hírTV-t, amellyel szimpátiából működött együtt. Hozzájárult ahhoz, hogy a tévések "betechnikázzák". Baráth kijelentette, hogy a drogsztorit a hírTV munkatársai találták ki.
Szerinte van egy olyan hangfelvétel is a televízió birtokában, amelyen Tóth Viktor azt mondja neki, hogy nem akar részt venni az ügyben; ezt azonban a televízió nem mutatta be. Baráth azt állította: azért fordult a nyilvánossághoz, mert mindenütt bűnözőként emlegetik, holott soha nem volt drogdíler. Hozzátette: egyszer folyt ellene büntetőeljárás önbíráskodás miatt.
A "drogsztorit" nem a hírTV találta ki, azt Baráth Miklós mondta el a hírTV-nek, ezt több hangfelvétel is bizonyítja – nyilatkozta Szikszai Péter, a hírTV hírigazgatója a távirati irodának. Szikszai hangsúlyozta, hogy "a drogdíler" valójában megerősítette: megpróbálták tönkretenni két munkatársukat, és ezért másfél millió forintot ajánlottak neki. Hozzátette, hogy olyan hangfelvétel nincs a televízió birtokában, amelyből az derülne ki, hogy Tóth Viktor, a pénzügyminiszter volt kampányfőnöke ki akart maradni az ügyből.
Helmeczy beperli a hír TV-t
Beperli a hír TV-t Helmeczy László ügyvéd, aki kedden úgy fogalmazott: hogy jogerős bírósági ítélet alapján kell majd bocsánatot kérnie a televíziónak azért, mert valótlant állított a megbízóiról és róla. Elmondta, hogy kedden bemutatta a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei főügyészségen azt a hangfelvételt, amely véleménye szerint bizonyítja, hogy időrendi eltérés van a hír TV által bejátszott drogtörténet és a valóságban lejátszódott események között. A vágatlan felvétel ugyanis azt támasztja alá, hogy ő csak néhány héttel azután beszélt a drogdílerként elhíresült Baráth Miklóssal, hogy a Hír Tv munkatársai feljelentést tettek az ügyben – hangsúlyozta.
Az ügyvéd cáfolta, hogy bárkinek is ajánlott volna másfél millió forintot a televízió két munkatársának ellehetetlenítésére. Állítása szerint a Hír TV Célpont című műsorában "összevágták", "manipulálták" az ő mondatait, és ami így elhangzott, az "szemenszedett hazugság". Úgy fogalmazott, hogy Baráth Miklós a Hír TV érdekeiben eljárt személy, aki most már maga is elismerte, hogy a drogsztorit nem Helmeczy és a megbízói találták ki, és azt is elismerte, hogy őt a "Hír tévések technikázták be".
Eljárást indíthat a Magyar Ügyvédi Kamara
A Magyar Ügyvédi Kamara fegyelmi eljárásával szembesülhet a hírTV munkatársai ellen tervezett bűncselekmény előkészítésében közreműködő ügyvéd. A köztestületnél – személyes érintettség okán – az FTC Pártolói Egyesület tett írásos bejelentést Helmeczy László ellen, aki egyben a Magyar Labdarúgó Szövetség jogi alelnöke. Az egyesület és az MLSZ jelenleg perben áll, a labdarúgó szövetséget az elsőfokú bírósági eljárásban Helmeczy képviselte. A Fradi-pártolók aggályosnak tartják, hogy az MLSZ nevében másodfokon is az a Helmeczy járjon el, aki az általa nyilvánosságra hozott hangfelvétel tanúsága szerint nem akarta megakadályozni a hír TV munkatársai ellen tervezett bűncselekmény végrehajtását.
Nem volt hajlandó válaszolni arra a kérdésre a pénzügyminiszter munkatársának ügyvédje az egyik kereskedelmi csatorna hétfő esti műsorában, hogy miért vett részt a hírTV munkatársai ellen tervezett bűncselekmény előkészítésében. Helmeczy változatlanul azt állítja, hogy a rendőrséget folyamatosan tájékoztatta. Helmeczyék két bejelentéséről azonban csak a rendőrség tud, az ügyben nyomozó Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség nem. Az ügyvéd Kisberk Szabolcs negatív drogtesztje után elismerte, hogy a hírTV kollégája nem kábítószer-fogyasztó, ahogy egyébként azt Helmeczy többször is állította róla a napokban.
A Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott büntetőbírája szerint akkor állhat meg a „hamis vád” tényállása Helmeczyvel és megbízóival szemben, ha a nyomozás igazolja, hogy bejelentést tettek a hír Televízió riporterei ellen a rendőrségen. Völgyesi Miklós a hírTV-nek nyilatkozva megjegyezte, a közzétett hangfelvételek ezt valószínűsítik.
Veres a célkeresztben
A nyugalmazott bíró azt mondta, közleménye alapján Veres János pénzügyminiszter szerepét is vizsgálhatják majd a hatóságok. Hozzátette, a hamis vádat gondatlan módon, passzív megfigyelőként is el lehet követni. Az ötven éves gyakorlattal rendelkező bíró szerint az ügy társadalmi súlya miatt csak a szigorúbb büntetések jöhetnek számításba.
Merengő MUOSZ
A „legrégebbi” érdekképviselet, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MUOSZ) továbbra is mérlegel. Eötvös Pál elnök – Daróczi Dávid kormányszóvivőhöz hasonlóan – egyelőre azonos súlyúnak tekinti a Hír Televízió és Helmeczy László állításait. Eötvös, aki néhány éve még maga is gyakorló újságíró volt, az eddig közzétett hangfelvételek alapján nem tudja eldönteni, hogy a hírTV munkatársait valóban előre kitervelt bűncselekménnyel akarták-e börtönbe juttatni. Tavaly nyáron egyébként a szakmai érdekképviseletek azonnal tiltakoztak a magát oknyomozó újságírónak nevező Kármán Irén megverése ellen, noha később a rendőrség megállapította, hogy az eset úgy biztosan nem történhetett meg, ahogy Kármán állította.
A Magyar Szociális Fórum a demokrácia elleni támadásnak tartja a hírTV és a Magyar Nemzet lejáratására kidolgozott tervet. A szervezet elnöke, Simó Endre maga is újságíró, aki gyors vizsgálatot sürget, a hatóságoktól pedig a szabadságjogok védelmezését várja el.
(MNO, MTI, hírTV-összefoglaló)