A város korábban pályázatot nem, csupán ajánlatot nyújtott be az intézmény működtetésére, vagyis a perképesség megállapításához szükséges a leírt ítélet tanulmányozása – mondta Pajtók Gábor, aki a városi önkormányzat felhatalmazása alapján beszélt minderről. A bíróság hétfőn jogerősen hatályon kívül helyezte a megyei önkormányzat azon határozatát, amely a HospInvest Zrt.-t nyilvánította az egri kórház vagyonkezelésére kiírt pályázat győztesévé.
Az MTI által korábban megkérdezett jogászok tájékoztatása szerint azonban az ítélet nem érinti közvetlenül a megye és a cég között létrejött kontraktust, annak felbontása polgári peres úton kezdeményezhető. Ugyanakkor a szerződés felbontását a szerződő felek, vagy olyan fél kezdeményezheti, akit közvetlenül hátrányosan érintett az utóbb jogellenesnek ítélt önkormányzati döntés, például a tenderen vesztes pályázó.
Pajtók Gábor azt is elmondta: amennyiben Egernek lehetősége nyílik megtámadni a szerződést, a perhez csatlakozni kívánnak a kórházban működő érdekképviseleti szerveztek is. Hegyaljai Judit az Egészségügyi és Szociális Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének intézményi vezetője ugyanakkor bejelentette: amennyiben a megyegyűlés nem bontja fel a HospInvesttel kötött szerződést, az egész intézményre kiterjedő, általános és határozatlan idejű sztrájkba kezdenek a kórház dolgozói. Az eddigi egyeztetések során a megye elzárkózott követelésük teljesítésétől. Amennyiben a jövő keddi utolsó egyeztetésen sem enged a megye, úgy kitűzik a sztrájk kezdetének időpontját – közölte az érdekképviseleti vezető.
Mánya Kristóf a „kórházvédők” szóvivője, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) titkára arról tájékoztatott: a MOK elvárja, hogy egyetlen orvos se pályázzon a jelenlegi bizonytalan jogi helyzetben egri kórházi állásra. Szerinte a HospInvestnek „fizikailag távoznia” kell a kórházból – mondta.
A szocialista vezetésű megyei önkormányzat március 25-én hagyta jóvá azt a szerződést, amelynek alapján a következő húsz évben a HospInvest Zrt. működtetheti a Markhot Ferenc Kórházat. A vagyonkezelésre kiírt tenderen a HospInvest mellett a Debreceni Egyetem is pályázott, illetve ajánlatot nyújtott be az egri önkormányzat. A Fidesz mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták a pályázatot. Civil szervezetek és a kórházi érdekképviseletek is több alkalommal tiltakoztak a funkcionális privatizáció ellen, illetve többen éhségsztrájkba is kezdtek.
A HospInvest Zrt., saját közlése szerint augusztus közepén adta be a működési engedély iránti kérelmét a népegészségügyi szolgálathoz, ám a hatóság hiánypótlást rendelt el. Időközben az országos tiszti főorvos az észak-magyarországi regionális tiszti főorvos kérésére, az ÁNTSZ Közép-dunántúli Regionális Intézetéhez helyezte át az engedélyezési eljárás lefolytatását. Ezzel kapcsolatban Misz Mihály a „kórházvédő bizottság” tagja a sajtótájékoztatón elmondta: úgy értesült, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felszólította a veszprémi székhelyű intézetet az engedély kiadására.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.