Leszavazták Verest a parlamentben

Leszavazták hétfőn a parlamentben Veres János pénzügyminiszternek egy interpellációra adott válaszát. • Öt százalékra csökkentené a távfűtés áfáját a Fidesz• Robin Hood: ellenzéki támogatásra számít az MSZP• Hegedűs: Versenyhátrányt okoz a Robin Hood-adó

MNO
2008. 09. 22. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katona Kálmán (MDF) interpellációjában az iránt érdeklődött a pénzügyi tárca vezetőjénél, képes-e a kormány az állami tulajdonú vízi közműveket a jelentőségüknek megfelelően kezelni. Veres János válaszát nemcsak az ellenzéki képviselő nem fogadta el, de a parlamenti többség sem: a szavazás során 183 igen szavazat mellett 185-en voksoltak nemmel.

Nemmel szavazott a Fidesz–KDNP-frakciószövetség, a 17 jelen levő SZDSZ-es és 9 MDF-es képviselő, valamint a független Tóth András. Igen gombot nyomott 182 MSZP-s képviselő, valamint a független Gyenesei István. A kisebbségi kormányzás kezdete óta ez volt az ötödik alkalom, hogy interpellációra adott válasznál az MSZP nem tudta biztosítani a parlamenti többséget.

Katona Kálmán véleménye szerint víziközmű-törvény majd csak akkor lesz, amikor a kormány már eladta az állami vízi közműveket, hogy kozmetikázza a költségvetést. A regionális vízművek törvény nélküli privatizációja beláthatatlan kaland, az önkormányzatok bevonása nélkül pedig felelőtlenség – hangsúlyozta a képviselő, hozzátéve, hogy már gőzerővel folyik a privatizáció előkészítése. Tudatában vannak-e annak, hogy a nemzeti vagyont kezelő zrt. mivel játszik, milyen stratégiai jelentősége van az ivóvíz-szolgáltatásnak és a szennyvizek elvezetésének? – kérdezte.

Veres János válaszában hangsúlyozta, hogy a regionális vízművek Új tulajdonosi programba való bevonása csak abban az esetben valósul meg, ha a tervezett tőzsdei bevezetésig a szabályozási környezetet megnyugtatóan lehet rendezni. Ellenkező esetben nyilvánvalóan nem lenne befektetői érdeklődés a kockázat miatt – tette hozzá. Kiemelte: a víziközmű-törvény „kellően elő van készítve”, és az egyeztetéseket követően az Országgyűlés elé terjesztik. Ezt követően lehet majd arról dönteni, hogy az Új tulajdonosi programba a víziközmű-társaságok bekerülnek-e, avagy sem. Azt is közölte, hogy az önkormányzatok ellenében nem lehet döntést hozni, azt velük együtt kell majd meghozni.

Katona Kálmán közölte: nem fogadja el a választ, mert ki kell mondania kormánynak, hogy víziközmű-törvény nélkül nem privatizálnak. Mivel az Országgyűlés sem fogadta el a választ, az elnöklő Szili Katalin a témát kiadta a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottságnak vizsgálatra.

„A rendőrség szavatolta a békés gyülekezés jogát”

A jogalkotók felelősségét emelte ki az SZDSZ-es Gusztos Péter a hétvégi fővárosi rendzavarásokkal kapcsolatban hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben. Juhász Gábor, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára szerint a békés gyülekezés jogát a rendőrség mindenkinek szavatolta. Az SZDSZ kész támogatni minden jogvédő jellegű törvénymódosítást, amely nem jár a szabadságjogok korlátozásával – közölte Gusztos Péter.

Az SZDSZ-es képviselő azt mondta, a legutóbbi hétvége egyenlege gyalázatos. Okkal érzik egyre többen ebben az országban azt, hogy az állam nem képes megvédeni őket, nem képes garantálni az emberi jogaikat – mondta Gusztos Péter. Az ellenzéki politikus szerint itt az ideje, hogy akik „suttyomban együttműködnek önkormányzati szinten a magyar szélsőjobbal, azok végre színt valljanak”. Hozzátette: itt az ideje, hogy a békés tüntetők védelmezői végre a békés tüntetők mellett is szót emeljenek, és egyértelműen ítéljék el például a „Morvai Krisztina és Vona Gábor által felheccelt garázda hordákat, akik itt romboltak a főváros utcáin”.

Gusztos Péter szerint nem lehet ezt a dolgot annyival elintézni, mint amivel a Fidesz frakcióvezetője szokta, hogy általában elhatárolódnak az erőszaktól. A liberális képviselő arra kérte a hatóságokat, hogy alkalmazzák azokat az „alvó paragrafusokat”, amelyekhez nem nyúlnak.

Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára válaszában azt mondta, a tárca beterjeszt egy törvénycsomagot, amely a békétlen rendzavarók szankcionálásánál ma még létező kiskapukat bezárja. Mint mondta, a törvénymódosítás a büntető törvénykönyvet és a szabálysértési törvényt érinti.

Juhász Gábor egyetértett a Gusztos Péter által elmondottakkal és közölte: a békés tüntetők harcos védelmezői rendkívül érdekes szerepbe szorultak. Utalt Morvai Krisztinára, aki szerinte „nyíltan félelemkeltő szónoklatot adott elő”. Ez a felszólalás szégyen a Civil Jogász Bizottságnak – vélekedett. Az IRM államtitkára szerint a békés gyülekezés jogát a rendőrség mindenkinek szavatolta, a Szabadság téren a békétlenség mindössze négy percig tartott, a rendőri intézkedést követően kiürült a tér.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.