Steiner Pál még pénteken elmondta: a tanács feladata a kormány és a főváros kiemelt fejlesztési terveinek összehangolása és a Budapest törvény előkészítése mellett biztosítani az európai uniós pénzek elszámolhatóságát. A miniszterelnöki megbízott az MTI-nek a legnagyobb projektek között első helyen a több mint 510 milliárd forintba kerülő négyes metrót említette, amihez az Európai Unió 266 milliárd forintnak megfelelő euró támogatást nyújt.
További nagy projekt a Zeneakadémia és a Szépművészeti Múzeum rekonstrukciója, ami kormányzati közreműködéssel készül. A főváros pedig 40 különböző nagy projektet kezdett illetve kezd meg a közeljövőben: az 1-es és a 3-as villamos vonalak beruházásától kezdve a szennyvíztisztítás és gerincvezeték hálózat építésén keresztül, a mintegy hét milliárd forint költségű Budapest Szíve programig. Steiner Pál hozzátette: a beruházások 2009 és 2013 között fejeződnek be.
Steiner Pál hangsúlyozta: a Budapest Fejlesztési Tanács létrehozását az is indokolta, hogy a romló bevételi- és a korlátozott megtakarítási lehetőségek miatt a Fővárosi Önkormányzat pénzügyi egyensúlyának fenntartása veszélybe került, és ez veszélyeztetheti a már megkezdett nagy projektek megvalósítását. A Tanács felügyeli a 2006-ban megkötött Budapest Szerződés végrehajtását is.
A Budapest Fejlesztési Tanács szavazati joggal rendelkező állandó tagjai: Steiner Pál fővárosi miniszterelnöki megbízott, elnök, Ficsor Ádám a kormány képviseletében, társelnök. A tanácsban részt vesz a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Miniszter, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Miniszter, az Oktatási és Kulturális Miniszter, az Egészségügyi Miniszter képviselője valamint a főpolgármester helyettesek a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a Pro Regio ügynökség képviselői.
(mti)