Most rossz a viszony, alig létezik párbeszéd a NATO és Oroszország között, ha decemberben meghívást kap Grúzia és Ukrajna a társulási akciótervbe, akkor „nagyon hideg lesz a légkör” – vetítette előre Igor Szavolszkij. Az orosz nagykövet a Külügyi Műhely háttérbeszélgetése után nyilatkozott a távirati irodának.
A misszióvezető szerint az akcióterv vízválasztó, onnan már nincs kiút a NATO-tagságból. Hozzátette: ha a NATO-erők Oroszország közvetlen közelébe kerülnek, az fenyegetést és veszélyt jelent, Moszkva ezért diplomáciailag fel fog lépni az ellen, hogy a NATO meghívja Ukrajnát és Grúziát.
Igor Szavolszkij azt mondta, egyelőre nincs információja arról, hogy az októberi budapesti NATO-miniszteri csúcson képviselteti-e magát Oroszország, és lesz-e NATO–Oroszország tanácsülés.
Szólt arról, hogy Oroszország katonai, gazdasági és pénzügyi segítséget is ad Dél-Oszétiának és Abháziának. Megjegyezte: a két terület nagyon szorosan kapcsolódik majd, de hosszú távon sem csatlakoznak Oroszországhoz. A nagykövet szerint Dél-Oszétia és Abházia függetlenségének elismerésével nem erősödnek fel az elszakadási törekvések Oroszország szeparatista régióiban. Azzal, hogy Oroszország „megvédte” a két kis népet, a többiek is erősebben érzik, hogy Oroszország szerves részei – tette hozzá.
Arra a kérdésre, nagykövetként miért tartotta fontosnak, hogy bírálja Orbán Viktor ellenzéki pártelnök álláspontját a grúz–orosz válságról, Igor Szavolszkij leszögezte: fel akarta hívni a magyar közvélemény figyelmét, hogy a kaukázusi konfliktus nem úgy alakult, ahogy azt a Fidesz vezetői állítják. Az orosz nagykövet szerint bírálatával „egy fél szóval sem” avatkozott be a magyar belügyekbe.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.