A brüsszeli elit ahelyett, hogy a gazdasági válsággal, az inflációval, az elszabadult energiaárakkal és a mezőgazdasági szereplők ellehetetlenítésével foglalkozna, fegyverkezik, és egyre nyíltabban beszél az európai katonai beavatkozásról.

„Aki gyenge, annak nem lesz békéje, csak veresége” – hangoztatta Von der Leyen egy korábbi beszédében, világossá téve, hogy szerinte a békéhez nem tárgyalás, hanem további fegyverszállítások és a konfliktus eszkalációja vezet.
Az Európai Bizottság elnöke idén májusban az Európai Parlamentben arra figyelmeztetett, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök további támadásokat indíthat, ha Ukrajna nem a saját feltételei szerint jut békére Moszkvával. A brüsszeli vezető háborúpárti felszólalásában újabb fegyverek küldéséről, a rezsicsökkentés ellen irányuló energiapolitikáról és Kijev soron kívül európai integrációjáról beszélt.
Az Európai Bizottság vezetője az orosz elnökkel riogatott és folytatná az orosz–ukrán háborút:
Mindannyian láttuk már, hogyan tárgyal Oroszország. Bombáznak. Megfélemlítenek. Az ígéreteket romok alá temetik.
Brüsszel nem törődik a saját polgárai életszínvonalával
Von der Leyen szerint az Európai Uniónak konkrét lépésekkel kell segítenie Ukrajnát és Volodimir Zelenszkijt, hogy a saját feltételei szerint tárgyalhasson: szerződéseket kell kötni az ukrán védelmi iparral, le kell állítani az orosz gázimportot és rendületlenül tovább kell haladni Ukrajna EU-csatlakozása felé.
Történelmünkben a béke és az európai integráció mindig együtt jártak. Hozzuk hát be Ukrajnát az unióba! Járjuk együtt a béke útját!
– hangsúlyozta Von der Leyen,aki szerint a fosszilis üzemanyagokból származó bevételek továbbra is kulcsfontosságú forrásai az orosz háborús gépezetnek, ezért ennek érdekében az EU-nak le kell állítania az orosz energia importját.
Von der Leyen üzenete az, hogy „az orosz fosszilis üzemanyagok korszaka Európában a végéhez közeledik”, ami egyértelmű jele Brüsszel tervének, amely búcsút mondana az olcsó energiának az állampolgárai kárára.
Von der Leyen kijelentései azt mutatják, hogy az Európai Unió vezetése komolyan elkötelezett Ukrajna integrációja mellett, s mit sem törődnek azokkal a veszélyekkel, amit a csatlakozás magával hozna.
A néppárti Manfred Weber sem maradt le a háborús uszításban: szerinte „az EU-nak készen kell állnia arra, hogy Oroszországgal szemben katonailag is fellépjen”, miközben tagállami vezetőket szólít fel a védelmi kiadások növelésére. Ezzel gyakorlatilag egy közös európai hadsereg kialakítását szorgalmazta.