Székelykapu-szenteléses búcsú az ópusztaszeri Árpád-emlékműnél

Szobori búcsút rendeznek vasárnap az ópusztaszeri Árpád-emlékműnél; a több mint évszázados múltra visszatekintő rendezvényt 60 évnyi szünet után első ízben tavaly szervezték meg újra.

MNO
2008. 09. 10. 14:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1896-os millenniumi évben megépített Árpád-emlékmű mellett első alkalommal 1897. augusztus 8-án rendeztek búcsút a honfoglaló magyarok vezérének tiszteletére. Az emlékmű az ezt követő években országos jelentőségű búcsújáróhellyé vált. Az első világháború alatt a látványos ünnepségek szüneteltek, az 1919-es vörösterror keresztényüldözése pedig lehetetlenné tette a szobor körüli évenkénti búcsújárás folytatását.

A búcsú a harmincas években éledt újjá, s időpontja augusztusról szeptemberre került át. A búcsújárásnak a második világháború vetett véget.

A szovjet megszállást és a diktatúra megerősödését követően a "Szobori búcsú" ismét kiüresedett. Utoljára 1946-ban tartottak ünnepséget az emlékműnél, szeptemberben, a régi hagyományok szerint. Később, a hetvenes évek elején Losonczi Pál pártállami vezető döntött arról, hogy az ópusztaszeri nemzeti emlékhely fő rendezvénye augusztus 20. legyen: Szent István napját, az ezeréves magyar államiság ünnepét akkoriban hivatalosan „az új kenyér és az alkotmány ünnepének” nevezte a hatalom.

Vasárnap az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban a búcsúk eredeti hangulatát szeretnénk felidézni. Az idei búcsú különlegessége, hogy az 1938-as esztendőhöz hasonlóan újra székelykaput szentelnek a búcsú napján. Az erdélyi Máréfalváról Ópusztaszerre került, különleges faragású festett kapu 1913-ban készült. Egykori tulajdonosa, a 86 éves Csiki Gergely már nem tudta megjavíttatni Dávid Mózes faragómester munkáját. A lebontott kaput felújították, s szétszedett állapotban szállították Magyarországra, ahol máréfalvi kapukészítő mesterek hagyományos módszerrel összeszerelték, majd felállították.

Délelőtt az emlékparkban kiállítás nyílik Bálinth Zoltán Székelyföldet bemutató gyűjteményéből. Az érdeklődők a környékbeliek által felajánlott tárgyakból, emlékekből összeállított tárlaton megismerkedhetnek a Szobori búcsú történetével is. Az ünnepre érkező zarándokok számára a szentmisét Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök celebrálja a romtemplom területén, a búcsú záróműsorát pedig a dévai Szent Ferenc Alapítvány gondozottjai adják.

(forrás: MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.