A mindössze negyven négyzetméteres műemlék gazdasági épületen húsz-harminc éve végeztek utoljára állagmegóvást – jellemezte a méhes állapotát Berényi István, Kölesd polgármestere. Bár most is meg lehet nézni az épületben berendezett Petőfi-kiállítást, a felújítás után azt tervezik, hogy a nemrég megújult sárszentlőrinci Petőfi-házzal összekapcsolva lesz majd látogatható.
Ehhez a műemlék-felügyelet által előírt módon kell kijavítani a ház nádtetejét, tatarozni és megépíteni a csapadékvíz-elvezetőket. A költségvetés szerint körülbelül hárommillió forintra van szükség a rendbe hozatalhoz – mondta a polgármester.
A 19. század eső felében épült méhes, amely az azóta már lebontott Sass-kúriához tartozott, önmagában is értékes, mivel kevés van belőle az országban – mondta Turányi Erzsébet, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Tolna megyei irodavezetője. Az épületnek az ad további jelentőséget, hogy 1845 őszén itt írta Petőfi Sándor „A négyökrös szekér” című versét.
A közeli, sárszentlőrinci Petőfi-emlékházat 2008 augusztusában újították fel. Petőfi itt 1831 és 1833 között a sárszentlőrinci algimnázium diákjaként lakott. Az emlékházban a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum jóvoltából összeállt egy új, interaktív kiállítási anyag is.
A borjádi méhessel teljesebb lehetne a Tolna megyei irodalmi túraútvonal. Mint Péter Jánosné, a Tolna Megyei Turisztikai Kht. ügyvezetője elmondta: az útvonal része a szekszárdi Babits-ház, a bonyhádi Vörösmarty-emlékek, az Illyéshez kapcsolódó felsőrácegresi iskolamúzeum és a két Petőfi-emlékhely. A túra főleg iskolák körében népszerű, amelyek osztálykirándulásokat szerveznek Tolna megyébe
(MTI)