Fidesz: a Robin Hood-adó tovább növelné a családok költségeit

A Robin Hood-adó bevezetése csak tovább növelné a családok költségeit – jelentette ki László Tamás. A fideszes politikus emlékeztetett arra is, hogy az MSZP ígéretei ellenére 2002 óta 11 alkalommal, csak idén pedig már négyszer emelkedett a gáz ára, amit novemberben a távhődíj növekedése követ majd.• Még titok, mennyivel jön drágábban a gáz a Gazpromtól

MNO
2008. 10. 01. 11:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MDF álláspontja szerint jogalkotási selejt a 2009. január 1-jétől javasolt, Robin Hood-adónak is nevezett, az energiatermelőket terhelő különadó előterjesztése, amit a párt a 2010-es választási kampány idejére időzített akciónak tart. Erről Katona Kálmán, a párt országgyűlési képviselője beszélt szerdai budapesti sajtótájékoztatóján azután, hogy a törvényhozás általa elnökölt környezetvédelmi bizottsága a keddi szavazáson nem találta általános vitára alkalmasnak a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tétele címet viselő törvényjavaslatot. Nyakó István, az MSZP szóvivője az MTI-nek azt mondta: a Fidesz a távfűtés általános forgalmi adójának csökkentésével végső soron a lakossági terheket növelné, és a rászorulók helyett a nagyobb fogyasztókat támogatná.


A Fidesz továbbra is a távhő áfájának csökkentésével fékezné meg az idén negyedszer emelkedő gáz és távhő díjakat, mert az ellenzéki párt szerint a Robin Hood-adó bevezetése csak tovább növelné családok költségeit – mondta László Tamás, a Fidesz szakpolitikusa szerdai sajtótájékoztatóján. A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy az MSZP ígéretei ellenére 2002 óta 11 alkalommal, csak idén pedig már négyszer emelkedett a gáz ára, amit novemberben a távhődíj növekedése követ majd. Szerinte emiatt 4000-4500 forinttal lesznek magasabbak a gázszámlák, mint tavaly, a panellakásban élő több mint 1,5 millió embereknek pedig 21,8 százalékkal kell többet fizetnie idén télen, mint 2007-ben.

László Tamás úgy vélte: lehetséges lenne a gáz és a távhő árának féken tartása, azonban a kormány a hatalomhoz való görcsös ragaszkodással van elfoglalva. Minél tovább van hatalmon a kisebbségi kormány, annál nehezebb lesz a családok élete, a kormány egyre brutálisabb módon árt az embereknek és az országnak – fogalmazott a képviselő, aki szerint sok család bele fog rokkanni a kisebbségi kormányzásba, mert nem tudja kifizetni a rezsiköltségeket.

A politikus szerint a megoldás a Fidesz és a KDNP korábbi javaslata, amely 5 százalékra csökkentené a távhő áfáját, ami 3500-4000 forintos megtakarítást jelentene egy átlagos méretű panellakásban élőnek. Ezzel szemben szerinte a Robin Hood-adó bevezetése tovább növelné a családok költségeit, a villany árának emelkedését vonná maga után, hiszen szolgáltatók már bejelentették, hogy árat fognak emelni. Hozzátette: az áfacsökkentést fedezné az a nem várt áfabevétel, amely az eddigi gáz- és távhődíjemelésekből származott. László Tamás felhívta a figyelmet arra, hogy három éve folyamatosan csökken a gáz- és távhőkompenzációra fordított költségvetési pénz, ami 2006-ban még 200 milliárd volt, tavaly már csak 112 milliárd, idén 82 milliárd, jövőre pedig 66 milliárd, bár Veres János pénzügyminiszter már csak 63 milliárdról beszélt. Arra a felvetésre, hogy miután a gázár a prognózisok szerint a jövő év közepén éri el a tetőpontját, a Fidesz milyen hosszabb vagy közép távú megoldásban gondolkodik az áfacsökkentés mellett, László Tamás azt mondta: az áfacsökkentés azonnali, „itt és most segítség”.

A fideszes politikus szerint emellett a panelprogram jelenthet megoldást, de nem úgy, ahogyan eddig történt. Szerinte ugyanis az elmúlt öt évben a panelprogram töredékét érte el a lehetséges az energiamegtakarításnak, éppen azért, mert 5-8 centis hőszigetelést alkalmaztak, szemben szükséges 15-16 centis hőszigeteléssel szemben. Mint mondta, 16 centis hőszigeteléssel 85 százalékos energiamegtakarítást értek el például egy dunaújvárosi épületnél, ahol így a távfűtési díj a töredékére mérséklődött.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.