Tállai András közölte, hogy az országos szinten egyedülálló kezdeményezésről a város képviselő-testülete szerdán határozott, a jelenlévők egyhangúlag szavazták meg a javaslatot. Kiemelte: céljuk az, hogy a matyó fővárosba csábítsák a pályakezdő, fiatal orvosokat, a pályakezdők ott hozzanak létre saját praxist.
A rendszer által biztosított kedvezményekről elmondta: a Mezőkövesden lakó, a szigorlóévet töltő orvostanhallgatók vagy a frissen végzett rezidens orvosok részére ösztöndíjat biztosít az önkormányzat a licencvizsga és a szakvizsga megszerzése közötti szakmai gyakorlat időtartamára akkor, ha az illető vállalja, hogy a szakvizsga megszerzése után a településen vállal alapellátó orvosi munkát.
A város önkormányzata a háziorvosi szakvizsgával rendelkezőknek ottani praxis vásárlásához kamatmentes kölcsönt nyújt. Hozzátette: a város a Mezőkövesden letelepedni szándékozó és az alapellátásban munkát vállaló háziorvosoknak maximum 5 évre térítésmentesen bérlakást biztosít. Az ösztöndíjrendszer kiépítését a polgármester azzal indokolta, hogy Mezőkövesden – mint országosan is – az alapellátó orvosok átlagéletkora meghaladja a hatvan évet, „jelenleg a 64 évhez közelít”.
Tállai András szerint az utánpótlás megszervezésében a fő problémát az jelenti, hogy a pályakezdő orvosok 70 százaléka külföldön keres munkát, vállal praxist, s az állam az egyetemet elvégzők számára nem finanszírozza a kötelező, 1-2 éves szakmai, rezidensi gyakorlatot, így arról a kezdő orvosoknak kell gondoskodniuk. A rezidensi éveket a legtöbben külföldön töltik – tette hozzá. Kifejtette: jelenleg Mezőkövesden a hét, felnőtteket ellátó háziorvos közül már négyen elérték a nyugdíjkorhatárt, s mindhárom gyermekorvos nyugdíj mellett végzi feladatát.
(MTI)