Esély van arra, hogy néhány hónap kihagyás után a gyógyszergyártóknak mégis regisztrációs díjat kell fizetniük az orvoslátogatóik után – írja a Napi Gazdaság. Az érintett cégek nem lepődtek meg az újramelegített kormányzati szándék hallatán, sőt – mint ahogy a tárca reagált a gazdasági lap érdeklődésére – a gyártók vetették fel a témát a miniszterrel folytatott egyeztetésen.
A minisztérium közlése szerint májusban egyeztető fórumot hívtak életre, amelyen a gyógyszerpiac szereplőivel folyamatosan egyeztetik az aktuális kérdéseket. Az Alkotmánybíróság (AB) júniusban döntött a személyenként és évente fizetendő 5 millió forintos díj eltörléséről. Kökény Mihály, az Országgyűlés szakbizottságának elnöke az AB döntését követően leszögezte: nem mondhat le az ágazat a díjból befolyó többmilliárdos bevételről, így a befizetési kötelezettség várhatóan ősszel visszakerülhet a gyógyszertörvénybe. Az alkotmányossági követelményekkel kiegészített új szabályozást az országgyűlés őszi ülésszakára tervezik benyújtani.
A gyógyszergyártók meglehetősen vegyesen kommentálták a díj újbóli bevezetésének hírét. A sanofi-aventis/Chinoinnál – miközben értik a célját – ellenzik. A cég illetékesei azt mondják: az intézkedés hatékonysága több szempontból megkérdőjelezhető volt, sőt valószínűleg az Európai Unió releváns szervei is elmarasztalóan nyilatkoznának róla.
Újra vizitdíj?
A Napi Gazdaság úgy értesült, a vizitdíj sem tűnt el végleg. Az eredetileg 300 forintos önrészt – szintén más csomagolásban – ismét bevezetné az egészségügyi kabinet. A díjat a márciusi népszavazás hatására törölte el a parlament április elsejétől. Az ismételt megjelenés egyik oka, hogy a vizit- és kórházi napidíjból jelentős, csaknem 7 milliárd forintos bevételre számítottak idén az E-Alapban. A másik érv, hogy – szemben az orvoslátogatói díjjal – az egészségügyi önrész Európa-szerte elterjedt formája az egyéni felelősségvállalásnak.
A tárca cáfol
Az Egészségügyi Minisztérium határozottan cáfolja a vizitdíj visszaállításával kapcsolatos híreket – olvasható a tárca csütörtöki közleményében. A márciusi népszavazáson az állampolgárok a vizitdíj eltörlése mellett foglaltak állást. Ennek következtében április elsejével a kormány a vizitdíjat eltörölte – áll a dokumentumban. Mint írják, egy érvényes és ügydöntő népszavazást követően a tárcánál sem politikai, sem szakmai szándék nincs a vizitdíj visszaállítására. A tárca a Napi Gazdaságban megjelent cikk címét (Újra jöhet a vizitdíj) etikátlannak, minden alapot nélkülözőnek, a hamis cím beállításával, hamis sugalmazásokkal megalapozatlannak tartja és visszautasítja.
(Napi Gazdaság/OS)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.