A növekedési csomag nem nélkülözheti az élőmunka terheinek, valamint a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentését, emellett – a csomag részeként – az EU forrásokból nagyobb arányban kellene a hazai kis és középvállalatokat segíteni – mondta Szatmáry Kristóf sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a kormány programjában ezeknek a szükséges lépéseknek egyikét sem lehet fellelni.
A politikus emlékeztetett: a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Vállalkozáselemző Intézetének konjunktúra indexe – ami kedden jelent meg – azt mutatja, hogy drámaian romlott a magyar vállalkozások helyzete. Hozzátette: a kormány programjában a terhek enyhítésével kapcsolatos lépések egyikét sem lehet fellelni. A politikus úgy vélte, 2005-ben kezdődött az a folyamat, amelynek eredményeképpen tízéves mélypontra süllyedt a konjunktúra index (amelyhez az adatfelvétel az elmúlt fél évben történt).
Közölte: a vállalkozói bizalom elvesztésében szerepet játszott az, hogy Gyurcsány Ferenc 2005-óta tudatosan hazudott az ország helyzetéről, eltitkolva a gazdaság valós állapotát, majd 2006-ban olyan megszorító csomagot vezetett be, ami legyengítette a hazai vállalkozásokat. Ráadásul – tette hozzá – az akkori válságot félre is kezelte a kormány.
Szatmáry Kristóf szerint a kormány felelőtlenségét jelzi, hogy hónapokkal ezelőtt, amikor már látni lehetett a kibontakozó pénzügyi válságot, nem hogy felkészült volna ennek kezelésére, de helyette „Beindultunk” címmel kampányt indított. Ez megint a vállalkozások félrevezetésére volt alkalmas – jegyezte meg.
A politikus emlékeztetett, hogy az európai országok mindegyike gazdaságélénkítő csomagot indított, egyedül a magyar kormány az, amely megszorításokkal próbálkozik. Közölte: ennek eredményeképpen munkahelyek tíz és százezrei szűnhetnek meg.
Szatmáry Kristóf emlékeztetett: a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Vállalkozáselemző Intézetének konjunktúra indexe – ami kedden jelent meg – azt mutatja, hogy drámaian romlott a magyar vállalkozások helyzete.
Az index értéke -7,1 százalék volt szemben a tavaly októberi 4, és az idén áprilisi 12 százalékkal. A felmérés tízéves történetében még egyszer sem volt negatív értéken a mutató. A konjunktúra-felmérésben válaszoló 1.480 vállalkozás átlagosan 79 százalékos kapacitáskihasználást jelzett, ami gyakorlatilag megegyezik az egy évvel ezelőttivel (78 százalék), és hajszállal jobb az áprilisinál, de a várakozások romlást jeleztek előre.
(mti)