Az eszmecserén a szociális és gyermekvédelmi intézményeket fenntartó önkormányzatok, a civil szervezetek és az egyházak képviselői vettek részt. Ódor Ferenc, a MÖOSZ elnöke az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a rendezvényen állásfoglalást fogadtak el, amelyet el fognak juttatni a kormányzat illetékeseihez. „Ha nem lesz a szükségleteknek megfelelő fejkvóta-, azaz államinormatíva-emelés, akkor a kormánynak fel kell vállalnia azt, hogy ebben a rendszerben nem lesz elegendő és megfelelő minőségű a szolgáltatás a jövőben” – mondta.
Az egyeztetés összehívásának előzménye, hogy Veres János pénzügyminiszternek a jövő évi költségvetéshez benyújtott módosító javaslata értelmében jelentős mértékben csökkenhet azoknak a szociális szolgáltatásoknak az állami normatív támogatása, amelyeket a fenntartó szervezetek nyújtanak a rászorulóknak.
A támogatások reálértéke az elmúlt három évben jelentősen csökkent, a szolgáltatások biztosítása jelenleg is csak úgy lehetséges, hogy a fenntartók egyéb bevételi forrásból, illetve saját vagyonuk felélésével kiegészítő támogatást biztosítanak – olvasható a tanácskozásra készült tájékoztatóban. A résztvevő szervezetek álláspontja szerint megalapozottnak tűnik az az aggodalom, hogy a takarékossági erőfeszítés ellenére ezek a szociális és gyermekvédelmi szervezetek gazdaságilag, pénzügyileg ellehetetlenülnek. A szolgáltatásokat nyújtó intézmények ugyanis a fizetésképtelenség miatt az egyházi, önkormányzati és civil szervezeteket gazdasági szempontból „magukkal ránthatják”.
A tanácskozáson elfogadott állásfoglalás szerint az intézményi csődök elkerülése érdekében felszólítják a kormányt: gondoskodjon a szociális és gyermekvédelmi szakellátás területén az állami normatív támogatások legalább reálértéken történő megőrzéséről. A fenntartó szervezetek kérik, hogy a kedvezményes áron igénybe vehető villamosenergia-ellátásra jogosultak körét terjesszék ki valamennyi szociális és gyermekvédelmi intézményre. Elutasítják minden újabb adónem bevezetését, amely e szolgáltatásokat nyújtó szervezeteket érinti.
„Amennyiben a kormány nem hajlandó követeléseik teljesítésére, akkor az önkormányzati, egyházi és civil fenntartók képviselői kénytelenek az ellátás leépülésének minden következményét a kormányzatra hárítani a nyilvánosság folyamatos tájékoztatása mellett” – olvasható az állásfoglalásban. Ódor hangsúlyozta: „itt több tízezer ember ellátásáról van szó, ezen a téren meg kell nyilvánulnia a társadalom humánumának, hiszen ezek az emberek nem képesek az önálló életvitelre, ezért kell őket segíteni”.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.