A nagykövetségnél mintegy 30-an az ellen tiltakoztak, hogy a német tulajdonú Budapest Airport (BA) görög munkavállalókkal akarja pótolni a sztrájkjogukkal élő magyar alkalmazottakat.
„Ellen kell állni a neoliberális törekvéseknek”
A demonstráción Francois Ballestero, az Európai Közlekedési Dolgozók Szövetségének (EKDSZ) titkára, beszédet mondott, amelyben kifejtette, hogy szövetségük maximális szolidaritást vállal a sztrájkolókkal és példaértékűnek nevezte a ferihegyi sztrájkot. Hozzátette, hogy a sztrájkolóknak ellen kell állniuk a neoliberális törekvéseknek. Hansúlyozta: meg kell oldani a repülőtér biztonságát, meg kell szüntetni a görög sztrájktörők alkalmazását, valamint a repülőtér modernizációját nem a dolgozók ellenében, hanem velük véghezvinni. Ballestero-t a szakszervezetek szombaton javasolták közvetítőnek a BA-vel való egyeztetésekre, a javaslatot a BA azonban nem fogadta el.
A belga főtitkár sajtótájékoztatójában kitért arra, hogy időközben kapcsolatba lépett a BA menedzsmentjével, a közlekedési minisztériummal, valamint az Európai Bizottsággal. A menedzsment és a minisztérium részéről ezidáig nem érkezett válasz, de az EB részéről úgy tájékoztatták, hogy felvették a kapcsolatot a magyar hatóságokkal és mielőbbi beavatkozást sürgetnek.
A Hochtiefre akarnak nyomást gyakorolni
A tüntetést azért szervezték a német nagykövetség elé, mert a Budapest Airport tulajdonosa a német Hochtief. A cég Németországban maximálisan védi a dolgozók érdekeit, ezért kérdés a demonstrálók számára, hogy Magyarországon miért nem tesz hasonló kedvezményeket.
Kovács Zoltán, a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezetének (RDSZSZ) elnöke az MTI érdeklődésére azt mondta: a nagykövetség ígéretet tett arra, hogy azonnal intézkednek, és a diplomácia keretein belül mindent megtesznek annak érdekében, hogy a helyzet mielőbb rendeződjön. A petíciót Csorba Attila, a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) elnöke olvasta fel a tüntetőknek. A petícióban segítséget kérnek a német nagykövetségtől, az egyik legjelentősebb német vállalat, a BA-tulajdonos Hochtief lépéseivel kapcsolatban. Kifejtik: a budapesti repülőtéren az elmúlt években — különösen amióta a Hochtief tulajdonába került – számos, a dolgozókat rendkívül érzékenyen érintő megszorítás, a szolgáltatási színvonalat rontó át- és kiszervezés volt. Az egyre elégedetlenebb munkavállalókat megfélemlítéssel, rendszeres zaklatással igyekeztek lecsillapítani – olvasható a petícióban. Kitérnek arra is, hogy hiába keresték meg levélben a ferihegyi helyzettel kapcsolatban a Hochtief-csoport igazgatótanácsának elnökét, máig nem kaptak választ megkeresésükre.
Terebesi Péter, a LESZ alelnöke úgy fogalmazott: abban bíznak, hogy a dolgozók 13. napja tartó eltökéltsége, a fokozódó nemzetközi nyomás, a megszámlálhatatlan nemzetközi támogató levél és nyilatkozatok, valamint a külföldről is szerveződő támogató mozgalmak nyomására most már be fogja látni a BA Zrt., hogy nem tehet úgy, mintha minden rendben lenne Ferihegyen. Holott rajtuk kívül már az egész világ az mondja, hogy tarthatatlan és törvénytelen, amit folytatnak – tette hozzá.
A nagykövetség illetékesei a petíciót átvették, de azt nem lehet tudni, hogy tudnak-e valamilyen nyomást gyakorolni a német cégre. A tüntetés után az érdekképviseletek megpróbálják felvenni a kapcsolatot a Budapest Airporttal, szerintük ugyanis az üzemeltető cégen múlik, hogy mikor folytatódnak a tárgyalások.
A tüntetésen megjelent Gaskó István, a VDSZSZ elnöke és a Liga Szakszervezetek képviselői is.
(hírTV/MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.