Fellépnének az uzsoratevékenységgel szemben

A teljes hiteldíj fogalmát és a törvény hatályba lépését módosító két javaslatot támogatja a kormány az uzsoratevékenységgel kapcsolatos törvénymódosításnál – közölte Avarkeszi Dezső, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára kedden a parlamentben.

MNO
2008. 12. 09. 14:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A módosító indítvány alapján a teljes hiteldíj a kölcsönért fizetendő ellenérték, amely tartalmazza a kamatokat, folyósítási jutalékokat és minden egyéb – a kölcsön felhasználásával kapcsolatosan teljesítendő – ellenszolgáltatást. A másik támogatott módosító javaslat szerint a jogszabály nem jövő év január elsején, hanem március 1-jén lépne hatályba. Avarkeszi Dezső elmondta, hogy a jogszabály hatályba lépését módosító javaslattal elegendő ideje lesz a köztársasági elnöknek a kihirdetésre, illetve a jogalkalmazóknak a felkészülésre. Az államtitkár a részletes vitában közölte, hogy a polgári törvénykönyvet (Ptk.) és a büntető törvénykönyvet (Btk.) is módosítja az egyes törvényeknek az uzsoratevékenységgel szembeni fellépést elősegítő módosításáról szóló törvényjavaslat. Kifejtette: a Ptk.-módosítás célja, hogy a feltűnően nagy hiteldíj mellett nyújtott kölcsönre vonatkozó szerződések is kellő biztonsággal megtámadhatók legyenek a szolgáltatás és ellenszolgáltatás nagy értékkülönbségére hivatkozva.

Avarkeszi Dezső hozzátette: a sikeres megtámadás feltétele az, hogy a hitelnyújtó által teljesített szolgáltatás és a teljes hiteldíj között feltűnően nagy értékkülönbség legyen és azt a szerződéskötés egyéb feltételei nem indokolják. Az államtitkár megjegyezte: a bevezetendő szabályt csak a törvény hatályba lépése után kell alkalmazni. Kitért arra, hogy a Btk. módosításával új bűncselekmény lesz az uzsora, ezt az követi el, aki a sértett helyzetét kihasználva üzletszerűen olyan különösen aránytalan mértékű ellenszolgáltatást tartalmazó megállapodást köt, amelynek teljesítése a sértettet vagy annak hozzátartozóját súlyos nélkülözésnek teszi ki. Az uzsorát három év szabadságvesztéssel büntetnék, ha valaki bűnszövetségben követi el, akkor akár öt évet is kaphatna. Bárándy Gergely (MSZP) úgy vélte, ellentmond annak a kritikának, miszerint átgondolatlanul nyújtotta be a kormány az előterjesztést, hogy nem sok módosító indítvány érkezett hozzá. Az általa beterjesztett módosító javaslatokról azt mondta, nem kívánta koncepcionálisan megváltoztatni a törvényjavaslatot. Bárándy Gergely közölte: azt kívánta tisztázni, hogy eredmény-, vagy veszélyeztetési, vagy alaki bűncselekmény legyen az uzsora. Az elnöklő Áder János a részletes vitát lezárta. A módosító javaslatokról a Ház a következő ülésén dönt.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.