A politikus szerint a változások a szociális, az önkormányzati és adórendszerben szükségesek elsősorban. Gyurcsány Ferenc kérdésre válaszolva elmondta, azt szeretné, ha a következő években megőriznék a szociális ellátás mai színvonalát, a nyugdíjaknál garantálnák a bérekkel azonos emelkedést, de minden többletpénzt a gazdaságra, a beruházásokra, a fejlesztésekre és az oktatásra fordítanának. Hangsúlyozta, ehhez társadalmi megállapodásra van szükség, és utána döntésre, nem pedig fordítva. A politikus úgy fogalmazott: „érzek elegendő erőt és elszántságot a Magyar Szocialista Pártban, hogy nyugodt párbeszédben és konzultációban meg tudja szervezni az ország jelentős részének, akár többségének támogatását ahhoz, hogy az ország működésének egy sor területén közös változásokat indítsunk el”.
„Azt megtanultam, hogy az én reformakaratom nem elég, fontos, de nem elég. Kell az ország is hozzá” – tette hozzá. Gyurcsány Ferenc szerint a választókat nem körbeudvarolni kell, hanem tisztességes politikával meg kell velük egyezni a változásokról. Az önkormányzati reform részleteit firtató kérdésre az MSZP elnöke közölte, nem kevesebb demokrácia, hanem kevesebb bürokrácia. Hozzátette: a magyar településeket lehet úgy is „önkormányozni”, ha kevesebb a hivatal, a képviselő. Nem az önkormányzatok számát, hanem a hivatalok, az intézmények számát kell csökkenteni – jegyezte meg. Úgy vélte, a 2009-es költségvetés hétfői parlamenti zárószavazásával 2008 végére „lényegében pontot tehetnek".
A jövő évi büdzsére vonatkozó kérdésre azt mondta, az SZDSZ közös támogató nyilatkozata kellő garancia ahhoz, hogy elfogadják a törvényjavaslatot. A kormányfő a következő év fontos feladatának nevezte még a nemzetközi gazdasági válság következményeinek kezelését, „ nagyobb baj” megelőzését, illetve a munkahelyek védelmét. Mint mondta, a pénteki brüsszeli döntések segítenek Magyarországnak, mivel lehet uniós forrásokból finanszírozni a kis- és közepesvállalkozások munkahelymegtartó támogatásait. Gyurcsány Ferenc szerint az Európai Tanács döntése világosan mutatja, a szervezet azt várja a tagállamoktól, hogy együttműködve, de elsősorban nemzeti hatáskörben találjanak megoldást a problémákra.
Megjegyezte, nincs egyetlen európai gyógymód, mást tesz a brit, a francia és a német kormány is, Magyarország pedig a célzott állami beruházásokra alapuló francia utat követi. Az MSZP elnöke nem kívánta kommentálni Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének az ellenzéki párt évadzáró választmányi ülésén elmondott szavait. Mint mondta, az a nyilatkozat távol áll attól a felelősségtől, amit fontosnak gondol.
Simon Gábor, az MSZP választmányának elnöke beszámolt arról, hogy a testület meghallgatta a párt európai parlamenti képviselőinek beszámolóját, valamint az MSZP országos elnökségének javaslatát az EP-képviselők jövő évi kiválasztására. „Jó képviselőket szeretnénk” – így összegezte a választmány a kiválasztás elveit. Az elnök beszámolt arról is, hogy a választmány megtárgyalta az MSZP jövő évi költségvetésének elveit. Az MSZP EP listájáról a párt jövő év márciusi soron következő tisztújító kongresszusán döntenek.
Fidesz: Gyurcsány Ferenc arcátlanul hazudott
Gyurcsány Ferenc arcátlanul hazudott ma is, hiszen volt mersze a nyugdíjak értékének megőrzéséről beszélni, miközben a kormány elvette 13. havi nyugdíjat – reagált Cser-Palkovics András Gyurcsány szavaira. A Fidesz helyettes szóvivője szerint a kormány átfogó és brutális támadást indított a nyugdíjasok ellen azzal, hogy három egymást követő évben is csökkentik a nyugdíjak reálértékét.
(MTI/OS)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.