Hiányzott a többség: 4,3 milliárdal nagyobb lesz a hiány

Elutasította – elnöki szavazattal – a parlament azt a kormányjavaslatot, amely ellensúlyozta volna a költségvetés hiányát 3,6 milliárd forinttal növelő, múlt hétfőn elfogadott rendelkezést. Ugyanakkor más hiánynövelő indítványokat is elfogadott a Ház, aminek eredményeképpen több mint 4,3 milliárd forinttal lett nagyobb a deficit. Négypárti, 12 pontos politikai nyilatkozatot fogadott el a Szlovákiában tapasztalható, magyart vonatkozású, „aggodalomra okot adó” események kapcsán az Országgyűlés hétfői ülésén. • Anyakönyvvezetés: visszavonták a módosítókat a T. Házban• Nézőpont: nincs stratégia a 2009-es költségvetés mögött• Gy. Németh mulasztásos alkotmánysértést emleget

MNO
2008. 12. 15. 16:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzéki pártok kezdeményezésére a parlament költségvetési bizottsága hétfőn kora este azt a módosítást támogatta, amely nem a jövő évi költségvetés hiányát növelné 4,3 milliárd forinttal, hanem a büdzsé tartalékától vonná el ezt az összeget. A bizottsági szavazáskor az ellenzéki javaslatot 15 igen szavazat mellett 14 szocialista ellenvoks mellett fogadták el. A költségvetési hiány 665,144 milliárd forintra nőtt volna, a kiadási oldal pedig 8,965 milliárdra módosult volna, miután a plenáris ülésen elutasították a kormánynak a koherenciazavar elhárítását célzó indítványát. Veres János pénzügyminiszter a bizottsági döntést követően azt mondta, hogy az eljárás nem házszabályszerű, mert a költségvetési bizottságnak a parlament döntését kell végrehajtania, nem pedig új tartalmú indítványt készítenie. Világosi Gábor (SZDSZ) szerint nem a szabad demokraták, hanem a szocialisták által benyújtott módosító indítványok miatt állt elő annak a veszélye, hogy nagyobb hiány keletkezzen a büdzsében.


A kormány a 2009-es büdzsé zárószavazás előtti módosító indítványaként hozta vissza az önkormányzatok sportnormatívájának csökkentéséről szóló javaslatot. A módosító indítvány a zárószavazás előtti kormánycsomag részét képezte, de az SZDSZ külön szavazást kért róla. A szavazást – 190 igen és 189 nem, 1 tartózkodás – az elnöklő Áder János (Fidesz) „nem” szavazata döntötte el.

Fidesz: Az MSZP nem tudta elvenni a települések sport normatíváját

A kisebbségben kormányzó MSZP másodszor sem tudta elvenni a települések sport normatíváját. A Fidesz indítványa mögé felsorakozott valamennyi ellenzéki párt, melynek köszönhetően 5 milliárd Ft-ot kapnak a magyar települések sporttámogatásként – olvasható a Fidesz közleményében. Óriási áttörést jelent ez, hiszen az egyre rosszabb körülmények között gazdálkodó önkormányzatoknak mind nagyobb terhet jelent a sportegyesületek valamint a diáksport támogatása. Bánki Erik és Tasó László indítványa közel 40 százalékkal emeli a jövő évi költségvetés sporttámogatási összegét, így 13,4 milliárd forint helyett 18,4 milliárd Ft-ra számíthat a sport – teszik hozzá. Az MSZP két alkalommal kísérelte meg elvenni a korábban 370 szavazattal megítélt támogatást, ám az ellenzék teljes összefogással kiállt a települések mellett. Köszönjük a KDNP, az SZDSZ, az MDF és a független képviselők kitartó támogatását, azt hogy a kormány nyomásának ellenállva nem változtatták meg sportot támogató álláspontjukat – zárul a legnagyobb ellenzéki párt közleménye.

Nyilatkozat a szlovák-magyar viszonyról

Az Országgyűlés 343 igen, egy nem és 27 tartózkodás mellett fogadta el a nyilatkozatot, amelyhez a Ház kétharmadának támogatása kellett. A dokumentum elítéli a radikalizmust, az idegengyűlöletet és az erőszakot, bármely országban kerüljön rá sor, és aggodalommal tekint egyes szlovákiai politikusok kisebbségellenes gyűlöletbeszédére. Az SZDSZ nem értett egyet a nyilatkozat elfogadásával.

Újabb tárgyalási szünet a parlamentben

A költségvetés zárószavazása előtt újabb tanácskozási szünetet rendeltek el hétfőn délután az Országgyűlésben, miután a költségvetés főszámait érintő módosító indítványt fogadtak el a képviselők. A szünetben együttes ülést tart az alkotmányügyi és a költségvetési bizottság. A közös bizottsági ülésre azért van szükség, mert a parlament – az elnöklő Áder János szavazatával – elutasította azt a kormányjavaslatot, amely ellensúlyozta volna a költségvetés hiányát több milliárd forinttal növelő, múlt hétfőn elfogadott rendelkezést.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.