Napjainkban egyre több probléma látható és egyre több problémával küszködünk annak következtében, hogy az állam eltűnni látszik – fejtette ki Navracsics a beszélgetésen, ahol az állam szerepe volt a téma. Mint mondta, éppen a mostani gondok miatt egyre többen fedezik fel, hogy az államra szükség van, igaz – tette hozzá – ma már az államnak másnak kell lennie, mint korábban volt, mások a feladatai, más a funkciója, más a jellegzetessége is.
Stumpf István, az Orbán-kormány egykori kancellárminisztere a fórumon úgy vélekedett, hogy Magyarországon az elmúlt években totálissá vált az állam pártpolitikai gyarmatosítása. Kitért arra, hogy a közigazgatás viszonylagos önállósága az eddigi rendszerváltó kormányoknál működött, ám ezt a gyakorlatot a „gyurcsányizmus” tudatosan és szisztematikusan felszámolta. Ez – mint mondta – azért probléma, mert a központi közigazgatás szétzilálódott, a területi irányítás jogilag elbizonytalanodott, míg helyi szinten anyagi kifosztás, anyagi ellehetetlenítés történt. A politológus hangsúlyozta: újra kell gondolni az állam szerepét; erős, aktív, intelligens, de korlátozott államra van szükség.
„A veszteség minimalizálására törekszik Gyurcsány”
Stumpf szerint a napjainkra kialakult helyzet miatt bármikor is lesz a következő választás, bármilyen arányban is kap a következő kormány felhatalmazást a kormányzásra, első feladata kell legyen az állam rendbetétele. Stumpf hozzátette: e feladatra világos koncepcióval és jó szakmai gárdával kell felkészülni. Az egykori kancellárminiszter kifejtette: a március 9-iki népszavazással elkezdődött a „poszt gyurcsányi” korszak, ezért az új polgári kormánynak fel kell készülni a hatalom tényleges átvételére, amire jó esélye van. Úgy vélte, a referendum időpontjától Gyurcsány Ferenc a veszteség minimalizálására törekszik, hogy megakadályozza a Fidesz kétharmados győzelmét.
(MTI)