Az egészségügyi biztosításon spórolnak a rendezvényszervezők

Bár Magyarországon a rendezvények szervezése profi szinten történik, általában az egészségügyi biztosításon spórolnak a szervezők, akár törvénysértő módon is – mondta Kaszás Zsolt, a Medical Rescue Mentőszolgálat ügyvezető igazgatója csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.

MNO
2009. 01. 22. 11:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jogszabály értelmében az ezer főnél is több érdeklődőt vonzó rendezvényen már kötelező az egészségügyi biztosítás igénybevétele, mégis a szervezők mintegy 25 százaléka nem gondoskodik erről – állította az igazgató. Hozzátette: az ezer fő alatti rendezvények esetében a törvény nem ír elő ilyen kötelezettséget – bár javasolt –, így ezek szervezőinek a 90 százaléka nem is gondoskodik egészségügyi biztosításról. Budapesten évente mintegy háromezer olyan rendezvényt tartanak, amelyek egészségügyi biztosítást igényelnének.

Azokhoz a rendezvényekhez, amelyek éppen „átlépik, vagy megközelítik a bűvös ezer fős határt, szinte soha nem kérnek mentőt” – közölte Kaszás Zsolt. Az ügyvezető igazgató szerint „a balesetek eshetőségét elenyészőnek tartják, így sajnálják rá a pénzt. Pedig egy-egy emberélet olykor 60-100 ezer forinton múlik”. A fővárosban egy egész napos, ezerfős rendezvényre egy rohamkocsi (vagyis legmagasabb felszereltségű mentőautó) 60 ezer forintba kerül.

Egy nagyobb, például autósport-rendezvény esetén általában négy mentőkocsi már elegendő. Ennek egynapos költsége megközelítőleg 260 ezer forint. Egy nagy tömegrendezvény – amelyen több százezer ember fordul meg – egészségügyi biztosítása pedig – 20 autóval kalkulálva – mintegy 1,2 millió forintba kerül – részletezte az igazgató. A mentősökre ilyen rendezvények alatt leggyakrabban törések, zúzódások, ájulások és kimerültség miatt van szükség, de nem ritkán komolyabb segítséget is nyújtaniuk kell. Például a nyáron a Citadellán tartott „Ládaderbi” elnevezésű rendezvényen – amelyen két ember villámcsapás miatt sérült meg – 50 percig tartott egyikük újraélesztése – mondta Kaszás Zsolt.

A rendezvények egészségügyi biztosítását jelenleg az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) és az alternatív mentőszolgálatok láthatják el, amelyek felügyeleti szerve az ÁNTSZ. Magyarországon jelenleg 22 alternatív mentőszolgálat tevékenykedik; a helyszínek biztosítása szempontjából nincsen különbség a mentőszolgálatok között, hisz mindenki azonos munkát végez – tette hozzá az igazgató.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.