Az ünnepi szentmisén Juliusz Janusz, Vatikán magyarországi nagykövete felolvassa XVI. Benedek pápa tavaly november 20-án kelt kinevezési dekrétumát, szentbeszédet mond Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek. Beszédet tart Füredi Károly, a Honvédelmi Minisztérium szakállamtitkára, Lackner Pál Sámuel dandártábornok, protestáns tábori püspök és Berta Tibor általános helynök. A beiktatáskor elhangzik Bíró László székfoglaló beszéde is – közölte a katolikus sajtóiroda. Bíró László a Győri Hittudományi Főiskolán folytatott filozófiai és teológiai tanulmányokat, 1974. június 23-án Szekszárdon szentelték pappá a Pécsi Egyházmegye szolgálatára. 1978-ban szentszéki jegyző lett, 1980-1989 között püspöki szertartó és titkár volt. Ezután 1994-ig a pécsi székesegyház plébánosaként, közben püspöki bírósági helynökként és mesterkanonokként működött, 1994-ben pedig teológiai tanári kinevezést kapott.
II. János Pál pápa 1994-ben kalocsa-kecskeméti segédpüspökké és Castra Galbae-i címzetes püspökké nevezte ki, majd 1994-1995 között kalocsa-kecskeméti érseki helynök volt. Jelenleg az MKPK családügyi bizottságának elnöke – e tisztségét ezután is megtartja. Bíró László – a magyarországi tábori püspökségek történetében egyedülálló módon – katonai rang nélkül, civilként tölti be ezt a tisztséget. Kinevezése után Bíró László elmondta: a katonai lelkipásztor munkája épít arra, hogy az egyház közösségteremtő, értékhordozó, nevelési-oktatási tapasztalatokkal rendelkező intézmény; a tábori püspök feladatai közé tartozik, hogy törődjön a katonákkal és a családjukkal. Kitért arra, hogy a katolikus egyház életvezetési tanfolyamokat szervez a katonáknak, nyári táborokat tart a katonaszülők gyermekeinek. Ezenkívül foglalkoznak a Magyar Honvédség civil alkalmazottainak lelki gondozásával is.
Feladatairól szólva elmondta: koordinálja majd a katonaságnál dolgozó lelkészek tevékenységét, és kapcsolatot tart a világ többi országában működő katonai ordináriussal, valamint a Honvédelmi Minisztériummal. A katolikus egyházi jogszabályok szerint a tábori püspök rangja egyenlő a megyéspüspökével, a tábori püspökség intézménye önálló egyházmegyének számít – közölte. A katolikus tábori lelkészi szolgálat, a Katonai Ordinariátus mai szervezete 1994 áprilisában jött létre a Szentszék és a Honvédelmi Minisztérium megállapodásának értelmében. Jelenleg Budapesten, Székesfehérváron, Tatán, Kaposváron, Debrecenben, Szolnokon, Kecskeméten és Hódmezővásárhelyen van katolikus tábori lelkészség – olvasható a Katolikus Tábori Püspökség honlapján.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.