Gegesy Ferenc kilépett az SZDSZ-ből, és lemondott parlamenti mandátumáról – jelentette be a politikus 2008. szeptember 15-én. Ferencváros polgármestere azzal indokolta döntését, hogy az SZDSZ ellentmondásos politizálása eredményeként „reménytelen helyzetbe jutott”, és hamarosan csak a szatellitpártként való működés vagy a parlamentből való kiesés között választhat. Gegesy 2006-ban egyéniben győzött a budapesti 12-es választókerületben, így a törvények értelmében a megüresedő mandátumra időközi választást kellet kiírni.
Január 11-én és 25-én szavaznak az új képviselőről
Az Országos Választási Bizottság (OVB) – 2008. szeptember 30-án megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény 86/A. § (2) bekezdésében foglalt hatáskörében eljárva arról határozott, hogy a budapesti 12. számú országgyűlési egyéni választókerületben az időközi országgyűlési választás első fordulóját 2009. január 11. napjára, második fordulóját 2009. január 25. napjára tűzi ki.
Helyi politikusokat jelöltek a nagy pártok
A pártok közül legelőször az MSZP hozta nyilvánosságra, hogy Bánsághi Tamást, a kerület alpolgármesterét indítja a megméretettésen. Pár nappal később az MSZP ferencvárosi szervezetéből 27-en léptek át a helyi MSZDP-be.
November elején Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke bejelentette, hogy a párt Bácskai Jánost indítja a választáson. Bácskai 1998 óta önkormányzati képviselő Ferencvárosban, hét éve vezeti a polgári frakciót.
A Jobbik Magyarországért Mozgalom Szegedi Csanádot indítja a ferencvárosi időközi országgyűlési választáson – jelentette be Morvai Krisztina, a párt EP-listavezetője egy nappal későbbi sajtótájékoztatóján.
Az önkormányzat a később jelentős botrányokat kiváltó ajánlószelvényeket november 14-ig postázta kiaz érintett lakosoknak.
Botrányosan kezdődött a kampány...
A választási kampány már a kezdetektől sem volt botrányoktól mentes. John Emese, az SZDSZ jelöltje a Fidesz-szórólapokra emlékeztető, narancssárga borítékkal kampányolt, míg a Boráros téren egy pártaktivistát szúrtak combon. Legelőször az MSZP és a Humanista Párt jelöltje adta le ajánlószelvényeit.
Szociális bolthálózat megszervezését tervezi a Fidesz és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz). Az első üzlet a Ferencvárosban nyílna meg – közölte a Magosz szövetségi igazgatója az ellenzéki párt országgyűlési képviselőjelöltjével dcecember elején.
Dézsi Mihály (MDF) a kampányban először a Belügyminisztérium visszaállításának ötletével tűnt föl.
Így próbál kibújni a kampány alól, nincs mondanivalója, nem akar hazudni, mint a főnökei, esetleg újabb trükkről van szó – így értékelte Bácskai János, a Fidesz ferencvárosi országgyűlési képviselőjelöltje szocialista riválisának kéthetes kampánycsendre vonatkozó javaslatát.
...és folytatódott
December 18-án, a hivatalos jelöltállítás befejezése előtt egy nappal visszautasította az MDF által indítani tervezett Dézsi Mihály nyilvántartásba vételét a 12. számú Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottság. A jelölt másnap még 188 cédulát leadott, azonban a Jobbik választási bizottságba delegált tagja szerint ebből csupán 11 volt eredeti, míg a többi fénymásolat. Egyébként az előírt időpontig (időrendi sorrendben) a Humanista Párt (HP), az SZDSZ, az MSZP, a Jobbik, a Magyar Kommunista Munkáspárt (MKM), a Fidesz–KDNP, az MDF, valamint a Magyar Szociális Zöld Párt (MSZZP) jelöltjét vette nyilvántartásba a helyi választási bizottság. A helyi választási bizottság később úgy döntött, az MDF, a MIÉP és a Magyar Szociális Zöld Párt leadott ajánlószelvényeinek eredetiségét az Állami Nyomdával vizsgáltatja meg.
Három jelöltet kizártak a választásból
December 22-én a ferencvárosi választási bizottság elutasította Agárdi László, a MIÉP, Polgár Tamás, a Magyar Szociális Zöld Párt és Dézsi Mihály, az MDF jelöltjének nyilvántartásba vételét. Az Állami Nyomda szakértői szerint mindhárom jelöltnél hamis ajánlószelvények kerültek elő, ami miatt a választási bizottság feljelentést tett az illetékes rendőrkapitányságon és az ügyészségen. A három jelöltnél összesen több mint 2200 hamis ajánlószelvényt találtak.
December 23-án Polgár Tamás elismerte, hogy pártja nyomtattatott ajánlószelvényeket, de szerinte a Magyar Szociális Zöld Párt (MSZZP) ezzel nem követett el csalást. A kizárt jelöltek a rendelkezésre álló időig fellebbeztek a döntés ellen, azonban mind a Fővárosi Választási Bizottság, mind a Fővárosi Bíróság elutasította a jogorvoslati kérelmet. A rendőrség időközben úgy döntött, január 5-től kezdi vizsgálni a választás kilenc jelöltjétől lefoglalt kopogtatócédulákat.
Feltört postaládákból szerezte ajánlásait John Emese?
Ismét választási csalás gyanúja merült fel az SZDSZ-nél – tudta meg december végén a Magyar Nemzet. A lapnak egy aktivista elmondta, hogy a párt ferencvárosi kampánystábja 2000 forintot fizetett zsebbe a kopogtatócédulákért. A napilap birtokába került videofelvételeken a John Emese kampányát irányító Janás Ferenc kerületi elnök csupán azt kéri számon egy aktivistától, hogy miért nem vitte el az üres ajánlószelvényekkel együtt az azok kitöltéséhez szükséges választási értesítőket is. A választási bizottság szerint a rendőrségnek kell majd eldöntenie, hogy történt-e választási csalás. Bácskai János úgy vélte: Janásnak, az SZDSZ választási bizottságába delegált tagjának le kellene mondania posztjáról, amit ő később meg is tett. A Jobbik szerint azonban a nyilvántartásba vétel ellenére az SZDSZ jelöltjét vissza lehetne léptetni.
Nem lehetett külföldön szavazni
Az MNO értesülése szerint január 4-én nem szavazhattak a Budapest 12-es választókerületében állandó lakcímmel rendelkező választópolgárok a külképviseleteken, mivel a Fővárosi Választási Bizottság nem döntött egy a szavazólapot érintő beadványról. Rytkó Emília lapunknak elmondta: azért fordulhatott elő a mostani helyzet, mert a külföldi szavazásra vonatkozó törvény hibás, ugyanis a jelöltek kihasználták a jogorvoslati lehetőségekre rendelkezésre álló határidőket, így már nem tudták elküldeni a külképviseletekre a szavazólapokat. Később egy választópolgár panaszt tett a szavazás elmaradása miatt.
Bácskai: Sokak érdeke volt, hogy minél több botrány legyen
A botrányok kapcsán Bácskai lapunknak a kampánycsend előtt két nappal elmondta: sokan jelezték, hogy már csak azért is eljönnek, mert meg akarják mutatni, hogy elutasítják a csalást, a rágalmazást és a tisztességtelen politikát. Sokaknak érdeke, hogy e körül a választás körül minél több botrány legyen, hogy az egyébként is apatikus, a közélettől, a politikától elforduló embereket még inkább ebben az állapotban tartsák. A képviselőjelölt szerint a ferencvárosiak világossá tehetik álláspontjukat és elmondhatják: helyesnek tartják-e a hatalom jelenlegi birtokosainak hazug, alkalmatlan, az embereket lenéző és semmibe vevő politikáját, vagy inkább azt szeretnék, ha a sikeres európai módszerek segítségével kijuthatna az ország a válságból. Mindezek alapján minden adott a fordulathoz a Ferencvárosban is.
„Sokkal nagyobb a tét, mint azt gondolják”
A Ferencvárosban tartandó időközi országgyűlési képviselő-választásnak sokkal nagyobb a tétje, mint azt sokan gondolják – jelentette ki Kósa Lajos a Fidesz kampánygyűlésén. Amennyiben baloldali jelölt nyer, az azt üzeni, hogy velünk, magyarokkal mindent meg lehet tenni. A Fidesz alelnöke azonban azt reméli, egészen másfajta üzenetet küldenek majd vasárnap a választók a kormánynak.
A billegő körzet
1990 óta hatodszor választanak egyéni országgyűlési képviselőt a budapesti 12-es választókerületben. A választókerület Belső- és Középső-Ferencvárost fedi le, jelenleg körülbelül 31 ezer választásra jogosult él ebben a körzetben. Az elmúlt öt választás eredményei alapján ezt a választókerületet úgynevezett billegő körzetnek tartják, ami azt jelenti, hogy mindig annak a pártnak a képviselőjelöltje győzött, amelyik vagy megnyerte az adott választást, vagy koalíciós társként vett részt a kormányban.
1990-ben többek között Szabó Iván, az Antall-kormány későbbi pénzügyminisztere és Tölgyessy Péter, az SZDSZ vezető politikusa mérkőzött meg a mandátumért. Az első forduló után Tölgyessy 33,80, míg Szabó 22,76 százalékon állt. A második fordulóban nagyon szoros eredmény után Szabó a voksok 50,58:49,42 arányában győzte le az SZDSZ politikusát.
1994-ben mind az első, mind a második fordulóban az MSZP jelöltje, Kökény Mihály győzött. A választás érdekessége volt, hogy indult az 1990-es voksolás két fő esélyese, Szabó Iván és Tölgyessy Péter is. Hasonlóan a négy évvel korábbi eredményhez, Tölgyessy Szabó előtt végzett az első fordulóban, míg a másodikban az MDF jelöltje meg tudta előzni az SZDSZ aspiránsát.
1998-ban az első fordulóban Tirts Tamás, a Fidesz jelöltje 25,35, az MSZP-s Kökény Mihály 23,55, míg Gegesy Ferenc, a kerület SZDSZ-s polgármestere 21,09 százalékot szerzett. A két forduló között Kökény Gegesy javára visszalépett, ennek ellenére a második fordulóban az országos trendek érvényesültek. A Fidesz jelöltje 52,16:47,84 arányban verte a kerület polgármesterét.
2002-ben az első fordulót Kökény nyerte 38,74 százalékos szavazati aránnyal. Tirts Tamás 33,13, míg Zwack Péter, az SZDSZ jelöltje 14,45 százalékot kapott. Az SZDSZ visszalépésének eredményeképp a második szavazási fordulót Kökény nyerte 54,98:45,02 arányban a Fidesz jelöltjével szemben.
2006-ban az első fordulót Zombory Miklós, a Fidesz politikusa nyerte a voksok 38,59 százalékával. Kökény 34,75, míg Gegesy 22,47 százalékot szerzett. 1998-hoz hasonlóan Kökény visszalépett a második fordulóban Gegesy javára. Így az SZDSZ politikusa könnyedén győzött a szavazatok 56,10 százalékával, míg Zombory 43,90 százaléknyi voksot szerzett.
(MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.