Körbezárta a rendőrség a Szent István-bazilikát + Videó

A rendőrség körbevette a Szent István-bazilikát, ahová mintegy 30 afgán menekült vette be magát. A Debrecenből érkezett afgánok éhségsztrájkot folytatnak a menekültstátusz eléréséért. Az esti mise elmaradt.

MNO
2009. 01. 14. 17:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 3 órája egyeztet a hatóságokkal az a 30 afgán menekült, akik Budapesten, a Szent István-bazilikába zárkózva követelnek menekültstátuszt. Mintegy 8 rohambusznyi rendőr van a helyszínen, ahol az afgánok közvetítője mellett többek között egy tolmács és a rendőrségi szóvivő is jelen van.

A menekülteket a Bajcsy-Zsilinszky út irányában szeretnék az épületből kihozni, ám ők egyelőre nem mutattak erre hajlandóságot. A hírTV úgy értesült: az apát bezárta a templomot és értesítette a rendőrséget. A televízió úgy tudja, a menekültek békésen viselkednek.

A rendőrségi honlapon közzétett tájékoztatás szerint az apát bezárta a templomot és értesítette az V. kerületi rendőrkapitányságot. A rendőrök értesítették a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal illetékesét, aki jelenleg is tárgyal az afgánokkal. Elmaradt a szentmise este hat órakor a Szent István-bazilikában – közölte a helyszínről az MTI tudósítója. Tájékoztatása szerint a székesegyházat a rendőrök kordonokkal vették körbe. Legutóbb, tavaly júniusban afgánok egy csoportja azzal hívta fel helyzetére a figyelmet, hogy a debreceni menekülttáborban egy férfi felmászott a 30 méter magas átjátszó torony tetejére.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával akarnak beszélni

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság regionális képviseletének információi szerint az afgán menekültek szóban azt kérték, hogy tárgyalhassanak a nemzetközi szervezet képviselőjével. „Meg nem erősített információk szerint szóban a menekültek említést tettek arról, hogy szeretnének az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával beszélni, de a szervezetet hivatalosan még nem keresték meg. Természetesen mi készen állunk arra, hogy beszéljünk velük” – mondta Szobolits Andrea, a szervezet munkatársa. Hozzátette: a nemzetközi szervezet regionális képviselete tájékozódik a kialakult helyzetről.

A bevándorlási hivatal menekültügyi igazgatója a helyszínre érkezett

A BÁH menekültügyi igazgatója, Ördög István is a helyszínre érkezett, hogy megpróbálja kideríteni, kik és miért mentek a bazilikába – közölte Daragó Réka, a bevándorlási hivatal szóvivője. Mint mondta, a székesegyházban megjelent afgánok nagy valószínűséggel befogadotti státuszban vannak, azaz velük szemben fennáll a származási országba való visszaküldés tilalma. Jelenleg megpróbálják egyesével kikérdezni őket – tette hozzá Daragó Réka.

A plébános szerint nincs rendetlenség, erőszak

A bazilikában szerda délután megjelent afgán csoport takarókkal érkezett és semmiféle segítséget nem kért – mondta Snell György címzetes apát, plébános. Tájékoztatása szerint rendetlenség, erőszak nem történt. A plébános bízik abban, hogy sikerül mielőbb rendezni a helyzetet. Számára úgy tűnik, az afgánok hajlanak afelé, hogy visszatérjenek a debreceni menekülttáborba. Snell György elmondta: ő maga nem vette észre, amikor az afgánok megjelentek, hiszen igen sok turista látogatja a bazilikát. A plébánia az egyik televíziós társaságtól szerzett tudomást a csoportról, amelynek egyik, magyarul is beszélő tagja értesítette a médiumot. Az afgánok a székesegyház főbejárat mögötti részén, a kórus alatt tartózkodnak. A plébános hozzáfűzte, hogy a bazilikában nagyon hideg van, mert azt évtizedek óta nem fűtik.

(hírTV/MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.