Szerda délelőtt négy régióra adtak ki piros riasztást az intenzív ónos eső és a jegesedés miatt: a Dél-Dunántúlra, a Nyugat-Dunántúlra, a Közép-Dunántúlra, majd a fővárost is magába foglaló Közép-Magyarországra. A dél-dunántúli régióban a meteorológia dél előtt visszavonta a harmadfokú riasztást, és azt elsőfokúra mérsékelte. Kora délutánra minden régióban másodfokúra vagy elsőfokúra csökkentették a riasztási fokozatot.
Fodor Zoltán meteorológus ezt azzal indokolta, hogy jelentősen javultak az időjárás feltételei. Jelenleg elsősorban az északi országrészben esik ónos eső, de az nem annyira intenzív, mint amilyen hajnalban volt. Hozzátette, hogy estefelé megérkezik egy újabb csapadékhullám, így elképzelhető, hogy újra a legmagasabb fokozatú, piros riasztást kell kiadni a déli régiókra. Az elsőfokú, citromsárga színnel jelölt riasztás azt jelzi, hogy helyenként gyenge ónos eső vagy szitálás várható. A másodfokú (narancssárga) pedig jegesedésre, ónos esőre hívja fel a figyelmet.
Javult a helyzet a Dél-Dunántúlon
Javultak szerda reggel óta, de továbbra sem jók az útviszonyok a Dél-Dunántúlon, ahol estére újabb ónos esőre lehet számítani – közölte a Magyar Közút Kht. regionális főmérnöke az MTI-vel. Kis István beszámolt arról, hogy a Baranya, Somogy és Tolna megye alkotta térségben a főutak 30-40 kilométeres óránkénti sebességgel biztonságosan járhatók, a mellékutak továbbra is jegesek. Lassan, de lehet közlekedni Pécs útjain is, már közlekednek a helyi járatú autóbuszok. Hangsúlyozta: a legnagyobb problémát továbbra is a fagypont alatti hőmérséklet jelenti, amely miatt a már sózott utak újra lefagyhatnak, bénítva a forgalmat.
A távolsági buszközlekedés akadozik, több helyen buszok, kamionok akadtak el. Kis István példaként hozta fel, hogy a Baranya megyei Barátúrnál nemcsak egy autóbusz, hanem az azt menteni próbáló darus kocsi és a sószóró jármű is az árokban kötött ki. A főmérnök megjegyezte, hogy a társaság a régióban éjféltől 94 járművel végzi a síkosságmentesítést, reggelig 807 tonna sót, megelőző jelleggel pedig 30 ezer liter sóoldatot használtak fel.
Pluszkocsikkal vonultak a mentők
Jelentősen megnőtt a mentők esetszáma az elmúlt órákban az ónos eső miatt; Veszprém megyében egy mentődolgozó is megsérült betegellátás közben – közölte Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője szerda kora délután az MTI-vel. Tájékoztatása szerint jellemzően Nyugat- és Dél-Magyarországon lett több dolguk a mentőknek. Voltak olyan területek – például Győr-Moson-Sopron és Csongrád megye –, ahol pluszkocsikat is szolgálatba állítottak, erre a közlekedés lelassulása miatt is szükség volt. Budapesten is dolgozik valamennyi mentőkocsi – fűzte hozzá.
Hangsúlyozta: a mentőautók is nehezebben mozognak a csúszós utakon, vagyis az egy beteg ellátásához szükséges idő – a kórházba szállítással együtt – meghosszabbodott. Győrfi Pál elmondta: jellemzően elesésből származó végtagtörésekhez, fejsérülésekhez riasztják őket. Szerencsére súlyos közlekedési balesetről az utóbbi órákban nem érkezett hír – jegyezte meg. A szóvivő beszámolt arról, hogy egy mentődolgozó is megsérült, amikor Veszprém megyében betegellátás közben megcsúszott, elesett, megütötte a fejét, és agyrázkódást szenvedett. Győrfi Pál kiemelte: nem volt olyan sérült vagy beteg, akit nem tudott volna elérni és ellátni az útviszonyok miatt az OMSZ.
Ideiglenes munkásokat vesz fel az FKF
Az ónos eső és a jegesedés miatt a síkosságmentesítési munkálatokra ideiglenes munkásokat vesz fel a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) – közölte a vállalat szerdán délután az MTI-vel. A munkásokat délutáni műszakra, a délután 2 órától este 10 óráig tartó időszakra veszik fel; a nyolcórás munkavégzésért nettó 3200 forint munkabért fizetnek – írták közleményükben. Tájékoztatásuk szerint jelentkezni a szolgáltatási csoportoknál lehet, amelyek címei megtalálhatók az FKF honlapján.
(MTI)