Szabó Pál hozhat új szemléletet a Vértesi Erőműbe?

Szabó Pál volt közlekedési, hírközlési és energiaügyi minisztert válaszották a Vértesi Erőmű Zrt. vezérigazgatójának, miután menesztették Gálos Tibort – jelentette be az MVM Zrt. kommunikációs vezetője. A személycserét azzal indokolták, hogy meg kell változtatni az erőmű magyar energiarendszerben betöltött szerepét. Szabó Pál egyébként a Monorierdőnél tavaly októberben történt, négy halálos áldozatot követelő vasúti szerencsétlenség miatt mondott le miniszteri posztjáról. • Gyurcsány megköszönte Szabó Pál munkáját • Három halálos áldozata is van az intercity-balesetnek

MNO
2009. 01. 12. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vértesi Erőmű Zrt. hétfői rendkívűli közgyűlésén visszahívták Gálos Tibor vezérigazgatót, és helyére Szabó Pál volt közlekedési, hírközlési és energiaügyi minisztert választották – közölte a sajtóval hétfőn a tulajdonosi jogokat gyakorló MVM Zrt. kommunikációs vezetője, aki az MTI kérdésére elmondta: az intézkedés nem érinti az erőmű tervezett privatizációját.

Köztudott: Szabó Pál októberben lemondott posztjáról, Gyurcsány pedig érzelmektől feldúltan, elcsukló hangon fejezte ki részvétét az áldozatok hozzátartozóinak.

A Vértesi Erőmű vezetésében történt személycserék indoka, hogy a vállalatnál át kell gondolni az erőműtársaság magyar energiarendszerben betöltött szerepének megváltozását, és érvényre kell juttatni az ehhez szükséges irányítási szemléletet – tette hozzá Tringer Ágoston.

Az erőmű Magyarország második legnagyobb szénbázisú erőműve és jelentős mértékű biomassza-tüzelésre is alkalmas. Szabó Pál korábban miniszterként kijelentette, hogy a megújuló primer energiával történő áramtermelést az eddig 51 százalékos megújuló arány helyett már 30 százalékos aránynál támogatni fogják, az erre vonatkozó rendelet előkészítése „ütemesen” halad. Ez a Mátrai- és a Vértesi Erőműveknek is lehetővé teszi a támogatás igénybevételét.

A Vértesi Erőműben van Magyarország egyetlen mélyművelésű bányája, ahol 2018-ig van elegendő gyengébb fűtőértékű energetikai hasznosítású szén. Jelenleg évi 1,2 millió tonna szenet hoznak felszínre. A társaság 2.100 foglalkoztatottja közül 1.400 bányász. A társaság a zöldenergia termeléssel biztosítja a csökkenő széndioxid kvóta ellenére a széntermelés szinten tartását. A kazánokban a tüzelőhő harminc százalékáig megújuló energiahordozókat égetnek, faaprítékot, szalmát, kínai nádat és egyéb anyagokat.

A korábbi tájékoztatás szerint 2008 végére az erőmű mind a négy blokkja alkalmas lesz bioenergia termelésre, miután a végéhez közeledik a mintegy négymilliárd forint ráfordítással megvalósult zöldprogram, azonban a Márkushegy II. elnevezésű területen megkezdődtek a kutatások a környék további szénvagyonának felmérésére is. Az MVM közgyűlésén a tulajdonosok hozzájárultak ahhoz, hogy a Vértesi Erőmű eladásáról szóló adásvételi szerződés zárását 2008. december 31-ig meghosszabbítsák. A korábbi tájékoztatás szerint az erőműtársaság 98,18 százaléknyi részvényét a Kapolyi László nevével fémjelzett System Consulting veszi meg a 2008 májusában aláírt szerződés alapján. Az ügyletet a Gazdasági Versenyhivatal szeptemberben jóváhagyta.

(MTI/MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.