„Széles körű összefogásra, nemzeti megállapodásra van szükség egy olyan gazdaság- és társadalompolitikai program kidolgozásához, amelynek segítségével három cél együttesen valósulhat meg: euróval fizethetünk, gazdaságunk gyorsabban növekszik, mint az EU-átlag, valamint a mainál lényegesen többen dolgoznak” – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Gazdasági és Szociális Tanács (GSZT) ülését követő sajtótájékoztatón kedden Budapesten.
A miniszterelnök újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a nemzeti összefogásban a lehető legszélesebb körre számít. Magyarország nem pártokból áll, a társadalom túlnyomó többsége nem tagja egyetlen pártnak sem – hangsúlyozta, hozzátéve: a kormány a jövő héten várhatóan „leteszi az asztalra” a nemzeti megállapodás tartalmára vonatkozó első javaslatát.
Gyurcsány Ferenc három időtávra osztotta az ország vezetése előtt álló feladatokat. „Rövid távon az a legfontosabb, hogy a családok és a vállalatok jelenlegi gondjaira megoldást találjunk, kezeljük például a lakás- és devizahitelesek helyzetét” – fogalmazott.
Középtávon olyan gazdasági szerkezetváltás elindítása a feladat, amely alkalmassá teszi Magyarországot arra, hogy a válság után az élen járók közé kerüljön. Ennek keretében a reformfolyamatok első, 2006-tól 2008 tavaszáig tartó időszaka után most el kell indítani a második hullámot – hangsúlyozta.
A kormányfő szerint hosszú távon olyan feladatok megoldása vár az országra, mint az oktatás és az egészségügy igazságosabbá tétele, a hozzáférés elvének biztosítása. A reformoknak ez a hulláma 2010-en is túlmutat – tette hozzá.
Két hónapot kap a rendőrség
Konzultációra magához hívta szerdára Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az országos rendőrfőkapitányt. A kormányfő a Gazdasági és Szociális Tanács keddi budapesti ülését követő sajtótájékoztatón azt mondta: a megbeszélésre azért van szükség, mert bebizonyosodott, hogy Magyarországon vannak olyan térségek és települések, ahol a mindennapi nyugalom, a közbiztonság állandó jelleggel sérül.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: azt várja a rendőrségtől, hogy egy-két hónapon belül érzékelhető javulás következzen be az ilyen térségek többségében. Végig kell gondolni, hogy a közrend biztosításában az elmúlt húsz évben alkalmazott filozófia és szereposztás megfelelő-e – fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő szerint szintén elgondolkodtató a tény, hogy az elmúlt években csökkent ugyan a súlyos, illetve erőszakos bűncselekmények, például az emberölések és a rablások száma, ellenben megsokasodtak a mindennapokat zavaró normasértések, konfliktusok, utcai és kocsmai viták. Ezek majdhogynem jobban rombolják a köznyugalmat, mint a súlyosabb bűncselekmények – hangoztatta a miniszterelnök, aki szerint nem indulatokkal, hanem bölcsességgel, határozottsággal, bizonyos helyzetekben pedig keménységgel kell fellépni a bűnözés ellen.
(MTI)