Németh Zsolt tájékoztatóján elmondta: a találkozón szó volt a vajdasági statútumról, amelyet az újvidéki parlament már elfogadott, azonban még a belgrádi törvényhozásnak is jóvá kell hagynia.
Vuk Jeremics arról tájékoztatta a bizottságot, hogy a szerb politikai többség elkötelezett a statútum biztosítása mellett. Az új alaptörvény ellenzői leginkább azt kifogásolják, hogy a statútum kimondja: a Vajdaság olyan autonóm tartomány, amely lakóinak különleges nemzeti, történelmi, kulturális és egyéb sajátosságai alapján jött létre, s vált többnemzetiségű, többkultúrájú, többvallású demokratikus európai régióvá.
Németh Zsolt kifejtette: Magyarország számára kézzelfogható érdek, hogy támogassa Szerbia közeledését az Európai Unióhoz. Jó esély van arra – folytatta –, hogy a spanyol-belga-magyar uniós elnökségi trió időszakára essen a csatlakozási tárgyalások megkezdése Szerbiával.
Göncz Kinga külügyminiszter délelőtti tájékoztatásához hasonlóan a külügyi bizottság elnöke is úgy vélekedett, talán már idén megszülethet a vízummentességi megállapodás Szerbiával; azonban ha nem, akkor az is a spanyol-belga-magyar EU-elnökségi trió idejére esik majd – mondta. Magyarország Spanyolországgal és Belgiummal közösen látja majd el az EU elnöki teendőit. A trojka mandátuma 2010–2011-re szól, a féléves soros elnöki tisztet Magyarország 2011. január 1-jén veszi át. Németh Zsolt hangsúlyozta, a vízummentességi megállapodás nem váltja ki a kettős állampolgárságra vonatkozó igényt, azonban már előbbi is nagy lépés „a vajdasági magyarok anyaországgal való zavartalan kapcsolattartásának irányába”.
Az energiabiztonság kérdésével kapcsolatban a politikus közölte: ha Magyarországra alternatív gázellátási útvonalakon – például a Nabuccón – keresztül is érkezik majd gáz, akkor egy észak-déli irányú vezeték nagymértékben segíthetné Szerbia biztonságát.
A megbeszélésen szóba került a vasárnapi veszprémi tragédia, a román, szerb és horvát kézilabdázók megkéselése is, amellyel kapcsolatban a bizottsági elnök hangsúlyozta: elemi feladata a magyar diplomáciának, hogy hivatalos úton is tájékoztatást adjon az érintett külföldi országoknak. Arra az újságírói kérdésre, nem kell-e tartani attól, hogy magyarellenes hangulat alakul ki a történtek után a környező országokban, Németh Zsolt úgy válaszolt: a magyar társadalom együttérzése egyértelművé teszi a szomszédos országok számára, hogy Magyarország mennyire osztja a bánatukat. Ha ezt az országok hírközlő szervei világossá teszik, akkor elkerülhető, hogy bármilyen, magyarok és szomszédaik közötti etnikai konfliktus színezetét öltsék a történtek – mondta.
Gyurcsány is találkozott a szerb külügyminiszterrel
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn hivatalában fogadta Vuk Jeremics szerb külügyminisztert. A megbeszélésen Vuk Jeremics külügyminiszter tolmácsolta a szerb elnök köszönetét a januári gázellátási krízis során nyújtott önzetlen magyar segítségért. A találkozón az energetikai kérdések megvitatása mellett a felek áttekintették a szerb európai integrációs folyamat előrehaladását is, amelyhez Gyurcsány Ferenc további magyar támogatást ígért. A kormányfő egyúttal kifejezte az egész magyar társadalom mély megrendülését a hétvégi, veszprémi tragédia kapcsán, amelynek egyik sérültje egy nemzetközi szinten is elismert szerb kézilabdázó – áll a Kormányszóvivői Iroda sajtóközleményében.
(MTI, MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.