A Fidesz nemzeti érdekkörben tartaná a Molt

A Fidesz szerint a Mol orosz érdekeltségbe kerülése egyértelműen ellentétes a nemzeti és az európai érdekekkel is – közölte az ellenzéki párt elnöksége kedden.

MNO
2009. 03. 31. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németh Zsolt közölte: az ügy tisztázása érdekében szerda délelőttre összehívta a külügyi bizottság rendkívüli ülését, amelyre meghívták Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját és Veres János pénzügyminisztert is.


A Fidesz elnökségének közleménye szerint eddig is és a jövőben is a leghatározottabban kiállnak a Mol nemzeti érdekkörben tartása mellett. A szocialista kormányok az elmúlt hét évben kiárusították Magyarországot: eladták a stratégiai vagyont, a Tankönyvkiadót, a kórházakat, a MÁV Cargót és a közelmúltban orosz kézre juttatták a nemzeti légitársaságot is – írta közleményében a Fidesz elnöksége. Az OMV hétfőn eladta a Mol-ban lévő teljes, 21,2 százalékos részesedését az orosz Surgutneftegas-nak, az ügylet értéke az OMV közleménye szerint 1,4 milliárd euró volt. Elemzők szerint a Surgutneftegas a Kreml tanácsára vagy nyomására vett Mol-részvényeket. A hír meglepetést keltett ipari körökben, az orosz olajipari társaság ugyanis eddig nem aktivizálta magát külföldi cégek felvásárlása terén. Az orosz társaság közleményében jelezte: a Mol részesedésének megszerzése jelentős lépés a Surgutneftegas stratégiai céljának teljesítése felé. Vlagyimir Bogdanov az orosz cég vezérigazgatója ehhez azt is hozzátette, hogy az üzlet révén erősödni fog Európa energiaellátásának biztonsága.

A Mol azonban arra hívta fel a figyelmet: a Surgutneftegas és a Mol között nem volt és jelenleg sincs sem stratégiai, sem üzleti kapcsolat, és ennek megfelelően nem értelmezhetők a Surgutneftegas közleményében szereplő szándékok. Hangsúlyozták azt is: a Mol a tranzakciót követően is saját stratégiáját kívánja folytatni, amelynek célja a részvényesi értékteremtés és a Mol-csoport fenntartható növekedésében érdekelt más jelentős érintett felek érdekeinek védelme. Az ügylet kapcsán Magyarországon és Brüsszelben is „azonnal megszólaltak a vészcsengők” – írta a keddi Financial Times, amely szerint a magyar kormányt is „meglepte” a tranzakció.

A londoni gazdasági-politikai napilap értesülése szerint az EU-bizottság energiaügyi illetékesei aggodalmuknak adtak hangot, hogy az ügylet alááshatja az egységes uniós energiapolitika kialakítását célzó, éppen mostanában újjáéledő erőfeszítéseket. Veres János pénzügyminiszter azt mondta a Financial Timesnak, hogy „ez a kereskedelmi tranzakció meglepetésként érte a magyar kormányt”. A miniszter szerint Magyarország felveti az ügyet az orosz kormánynak, amint a Surgutneftegas további részletekkel szolgál. A magyar kormányszóvivő hétfőn este közleményben tudatta: a Magyar Köztársaság kormánya határozottan leszögezi, hogy az orosz partnerével folytatott tárgyalások során soha, még informálisan sem került szóba a Mol Nyrt.-ben történő tulajdonszerzés. Piacgazdaságban a kormánynak nem feladata kommentálni egy tőzsdei ügyletet, ha az a jogszabályoknak megfelelően zajlik. Magyarországnak ugyanakkor az az érdeke, hogy a nemzeti olajipari vállalat megőrizze függetlenségét – írták a közleményben.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.