Egyedül maradt az MSZP

A parlamenti vitában egyértelművé vált, hogy az Országgyűlés nem fogja megszavazni azt a kétharmados alkotmánymódosítást, amely a gyűlöletbeszéd elleni, a jelenleginél hatékonyabb fellépés megteremtését tenné lehetővé. Az előterjesztés általános vitája kedden kezdődött. • Répássy: Kisebb parlamentet, vegyes választási rendszert!

MNO
2009. 03. 24. 13:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP-n kívül egyetlen párt sem támogatta a törvényjavaslatot. A Fidesz, a KDNP és az SZDSZ képviselője is azon a véleményen volt, hogy indokolatlan az alkotmány módosítása, mert a jelenleg hatályos törvények is lehetővé teszik a gyűlöletbeszéddel szembeni fellépést.

Salamon László (KDNP) arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyűlöletre uszítás tilalma jelenleg is szerepel az alaptörvényben, az alapvető jogok egymáshoz való viszonyából, az emberi méltóság és a személyiség védelméből következően. Véleménye szerint a kormány szeretné a negatív indulatok keltésére alkalmas megszólalások tilalmát sokkal nagyobb mértékben kiterjeszteni, ez pedig a véleménynyilvánítás szabadságának indokolatlan mértékű korlátozását jelentene.

Bárándy Gergely (MSZP) szerint a gyűlöletbeszéd elleni hatékony fellépés igenis szükséges és nem elégségesek a jelenleg hatályos jogszabályok. Hozzátette: szükséges a gyűlöletbeszédet a büntetőtörvénykönyvben is szankcionálni. Közölte, továbbra is úgy gondolják, hogy a hatályos alkotmány rendelkezései mellett is lenne lehetőség a gyűlöletbeszéd elleni büntető rendelkezések megalkotására, de az Alkotmánybíróság (Ab) többségi álláspontja nem ez. Bárándy Gergely elmondta, hogy a büntető törvénykönyvben szerepel a közösség elleni izgatás tényállása, ezt lehetne és kellene alkalmazni a gyűlöletbeszédre. A magyar bíróságok ezt a jogszabályt nem megfelelőképpen alkalmazzák, és ez az Ab álláspontja is – közölte.

Répássy Róbert (Fidesz) kijelentette: március 15-e után semmilyen törvény elfogadásához nem járulnak hozzá, amely a szólásszabadságot korlátozni kívánja. Mint mondta, a nemzeti ünnepen történt események önmagában éppen elegendő indokot szolgáltatnak arra, hogy ne támogassanak egy ilyen törvényjavaslatot. Úgy vélte, hogy ez az előterjesztés a szólásszabadság megengedhetetlen korlátozását jelenti, ezért nem fogják megszavazni. Szerinte az előterjesztés nem a valódi problémákat orvosolja, azaz azt, hogy nőtt a roma kisebbség elleni bűncselekmények száma. Erre az alkotmánymódosítás nem eszköz, erre a büntetőjog szigorítása, súlyos elrettentő büntetések kilátásba helyezése lehet válasz – vélekedett.

Hankó Faragó Miklós (SZDSZ) is azt mondta, hogy pártja nem támogatja az alkotmány módosítását, sőt helytelenítette azt. Elmondta, meggyőződésük szerint a jelenleg hatályos rendelkezések alkalmasak arra, hogy ezeket a jelenségeket visszaszorítsák. Azzal egyetértett azonban, hogy lehetne változtatni a fennálló bírói gyakorlaton.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.