A pénzügyminiszter azt mondta, hogy az új kormányfő jogköre döntést hozni kabinetjének tagjairól, de – mint fogalmazott – nem ismer olyan okot, amely a Pénzügyminisztériumban (PM) eltöltött közel négy év alapján lehetetlenné tenné szerepvállalását. A szocialista párt elnökségi tagja szerint az új kormányfőtől az MSZP szervezeti, személyi és tartalmi garanciákat kér. Azaz azt, hogy a kormányzati munkában valamilyen mértékben a párt által javasolt személyeket tartsa meg, bízza meg feladattal. Veres azt mondta: az új kormány programja az egyensúly javítása, a gazdaság stabilitása érdekében továbblép a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által februárban bejelentetteknél.
Az új kormány legfontosabb feladata a válsággal kapcsolatos konkrét intézkedések meghozatala lesz – tette hozzá a miniszter, aki konkrétumokat ezzel kapcsolatban nem kívánt elárulni, de mint mondta, a javaslatok mindegyike „megfordult már a nyilvánosság előtt”. A miniszter közölte, hogy az elmúlt hónapokban a tárca több alkalommal dolgozott ki a kormány számára olyan javaslatsort, amely a végül vállaltnál nagyobb mértékű beavatkozást ajánlott, és a két verzió között „néhány százmilliárd forintos” volt az eltérés. „Van olyan forgatókönyv, amely rosszabb változat esetén is biztosítja a hiánycél megtartását” – szögezte le Veres. Az, hogy Magyarország tartani tudja-e a 2009-re tervezett recessziós adatot, attól függ, hogy Németország növekedése miként alakul – mondta a miniszter, és emlékeztetett, hogy Németország növekedési adatát az elmúlt két hónapban kétszer rontották le.
Ragaszkodni kell a 3 százalékos hiányhoz
Veres kiemelte, hogy a napokban is folyik az egyeztetés az EU illetékes hatóságaival az adatok korrigálásának esélyéről vagy mértékéről, de még nem kaptak arra felhatalmazást, hogy más adatokat vegyenek figyelembe a növekedés számításánál, erre akkor kerülhet sor, ha négy héten belül nyilvánosságra kerül a hivatalos uniós prognózisadat. A miniszter elmondta azt is, hogy szerinte az új kabinetnek ragaszkodnia kellene az idei évre kitűzött 3 százalék alatti hiánycélhoz. Veres János szerint el kell kerülni a túlzott deficiteljárást, Magyarországnak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy ne teremtődjön olyan helyzet, hogy akár példastatuálás szándékával, de felfüggesszék a strukturális pénzek kifizetését.
Arra a felvetésre, hogy egyért-e Gyurcsány Ferenc távozásról szóló döntésével, a miniszter azt mondta: ha így látta jónak a kormányfő, akkor ezen már nincs értelme lamentálni. Veres János szerint a kormányfő távozása akkor segítheti a válságkezelést, ha olyan kabinet jön létre, amely valóban széles társadalmi támogatottsággal, a bizalom visszaszerzésének esélyével indulhat el. „Fontos, hogy a magyar vállalkozói kör szélesebb rétege támogassa az új kormány terveit” – fogalmazott.
„Hamarabb kellett volna a nyugdíjrendszerhez nyúlni”
A kormány hibáiról szólva a pénzügyminiszter kiemelte: hamarabb hozzá kellett volna nyúlni a nyugdíjrendszerhez, hogy a nyugdíjba vonulási korcentrum növekedjen, és hamarabb, szigorúbban kellett volna korlátozni a gázártámogatás felhasználását a jövedelmek függvényében. Hozzátette: gyorsabban és radikálisabban kellett volna lépni az Út a munkához programban. „Ezekben voltak vitáim, de tudomásul vettem a kormány döntését” – fogalmazott a miniszter.
A vitákról szólva Veres János elmondta, hogy nem értett egyet a devizahitelesek állami megsegítésével. Szerinte helytelen az a gondolkodás, hogy a magánemberek által vállalt magánkockázat helyébe az állam lépjen be kockázatvállalóként, azaz „a költségvetés valamennyiünk által befizetett pénzéből vállaljuk a magánkockázatok kiegyenlítése miatti kiadásokat”. Ezt nem tudtam támogatni, és tudomásom szerint nincs napirenden ez a javaslat – mondta a miniszter.
Jó döntés volt az IMF-megállapodás
A pénzügyminiszter kifejezetten jó döntésnek tartja, hogy Magyarország az EU-val és az IMF-fel megállapodott. Mint mondta, ennek eredményeképpen nem kérdés, hogy 2010 végéig ki lehet fizetni a lejáró államadósságot, és az sem, hogy nemcsak az állam, hanem a cégek, magánszemélyek kötelezettségeit is ki lehet fizetni devizában, és hogy nem érdemes spekulálni a forint ellen. Veres szerint az elmúlt évek tanulsága, hogy véget kell vetni a tévútnak, el kell felejteni, hogy lehet hitelből tartósan szociális kiadásokat ambiciózusan növelni, a társadalom jólétének fenntartását finanszírozni.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.