Czomba Sándor interpellációjában az iskolai erőszakkal, a tanárverésekkel kapcsolatban hangsúlyozta: az erőszak okai között lehet a növekvő munkanélküliség, a családon belüli erőszak, a szociális ellátórendszer anomáliái, a nevelés terén a túlzott liberalizmus. Az erőszakot kiválthatja az iskolák összevonása is, de a legnagyobb problémát a szülői házból vitt minta okozza – tette hozzá. „Amíg a szülő partnere a gyereknek a tanárverésben; amíg nyolc évig egyszer sem veszi a fáradtságot, hogy a gyereke iránt érdeklődjön; amíg a gyerek azt látja, hogy a szülei munka nélkül jobban élnek, mint azok, akik becsülettel dolgoznak; vagy a jövőképe abban merül ki, hogy minél több gyereket szüljön, csupán a megélhetése miatt, addig nem lesz érdemi változás” – mondta a politikus. Jelenleg nincs semmilyen eszköz sem a pedagógus, sem az igazgató, sem a rendőr, sem a jegyző kezében – tette hozzá Czomba.
Az elmúlt hetekben kezdeményeztem az igazságügy-miniszternél a pedagógusok védelmét szolgáló jogi szabályozás felülvizsgálatát. Az igazságügyi minisztériummal együttműködve olyan jogszabályi környezetet kívánok kialakítani, amely érdemi visszatartó erőt és hatékony segítséget jelent az esetek megelőzésében és szankcionálásában – hangsúlyozta Hiller István. Hozzátette: ennek eszközei a bűnmegelőzés hatékonyságát javító intézkedések, a fokozott rendészeti jelenlét, a feltárt esetekben gyorsított eljárás keretében történő szankcionálás és büntetőjogi módosítások lehetnek. Mint mondta, a közelmúltban történt esetek után neves szakemberekből álló bizottság jött létre, amelynek ajánlásai alapján biztosítják a jogi és pénzügyi feltételeket ahhoz, hogy kistérségi szinten is kiépüljön az iskolapszichológusi hálózat.
A miniszter elmondta: az oktatási jogok biztosa felmérést és értékelést készít a jelenségről. Az ombudsman két héten belül befejezi a munkát, és tájékoztatja a nyilvánosságot is a vizsgálat eredményéről – fűzte hozzá. Közölte: társadalmi mozgalom is indult az iskola biztonságért, amelyhez több tucat szervezet csatlakozott.
A politikus nem fogadta el a miniszteri választ, az Országgyűlés azonban megszavazta.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.