Csődhelyzetben a pécsi vagyonkezelő cég?

A pécsi városi cégeket tömörítő óriáscég hitelállománya már tavaly meghaladta az ötmilliárd forintot, a vezérigazgató elismerte, hogy fizetési nehézségeik vannak. Szerinte a megoldáshoz politikai döntés is szükséges.

MNO
2009. 04. 07. 19:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Futótűzként terjedt Pécsett a hír, hogy a csőd szélén táncol a Pécs Holding, mert az egyik telephelyén az E.ON már ki is kapcsolta az áramot. Bár a kikapcsolás félreértésen alapult, a csődközeli helyzet mégsem rémhír.

A városi cégeket tömörítő Holding hitelállománya már tavaly meghaladta az ötmilliárd forintot – mondta a megyei online napilapnak Tóth Bertalan alpolgármester. Nem véletlenül számított a cég a Vízmű remélt privatizációjából származó 1,3 milliárdos bevételre, másrészt a Nick-udvar eladásából befolyó 800 millióra. Ezek elmaradtak, miként a Zsolnay gyárral kapcsolatos, egyik kisebbségi befektető által 200, a másik által pedig 270 milliós ajánlat is, amely ugyancsak a Holdingot gazdagította volna.

A városi óriáscéget a Pécsi Közlekedési Zrt. 574 milliója menti meg, a privatizáció eredményeként ugyanis április végéig a 49 százalékhoz hiányzó 19 százaléknyi részvénycsomag ellenértékét be kell fizetniük – magyarázta Tóth Bertalan. Az igazi megoldást abban látná – tette hozzá –, ha a három, részben önkormányzati cég, a Vízmű, a BIOKOM és a Pétáv a Holding alatt egységes irányítási rendszerben működhetne, amely plusz bevételeket generálna.

Jelenleg néhány százmilliós a külső követelés a Holdinggal szemben – mondta Varga Péter vezérigazgatótól. Fizetni azonban csak akkor tudnak, ha a közlekedési társaság kisebbségi tulajdonosa befizeti a Tóth Bertalan által említett 574 milliót, erre biztosan sor kerül április végéig. Ellenkező esetben a befektető elvesztené menedzsment jogait, és a közgyűlés módosíthatná a cég alapszabályát. Az ideális Varga Péter szerint az lenne, ha a Holding valamennyi önkormányzati cég, köztük a nyereségesek vagyonát is kezelhetné, sőt ezen túl az önkormányzatét is. A profitból akkor tisztességes városüzemelésre futná, ám mindehhez politikai döntés szükséges.

Varga Péter vezérigazgató elmondása szerint a legnagyobb gond azon túl, hogy a vagyonkezelő nem működik még igazi vagyonkezelőként, az, hogy az Expo Center megépítéséből származó terheket a Holding viseli. Az elmúlt évben kértek egy év fizetési haladékot, de májusban lejár a moratórium, és most már nemcsak az egykori kölcsön kamatait kell fizetniük, hanem a tőketörlesztést is, a kettő együtt idén 433 millió forintra rúg.

Az egykori Antal-Lusztig gyűjtemény épületét is – amely ma médiaházként működik – bankkölcsönből újította fel az azóta megszűnt Rendezvényszervező Kht. A jogutód Holdingnak nem kell fizetnie az évi 30 milliós lízingdíjat, de az árfolyamveszteség már a Holdingot terheli, miként az intézmény üzemeltetési költségei is. Az Expo Centerrel kapcsolatban polgári per zajlik a generálkivitelező és a Holding közt, amelynek tétje 700 millió forint, pervesztesség esetén ez az összeg is a Holdingot sújtaná.

(bama.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.