Egyértelműbb vonalvezetés kell a kormánytól

Kifogásolható a magyar kormány és az MSZP Tibet-politikája – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke kedden Budapesten azt követően, hogy tárgyalt a dalai láma európai megbízottjával. Ceten Szamdup arról is beszélt: elképzelhető, hogy a dalai láma Magyarországra látogat.

MNO
2009. 04. 07. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németh Zsolt az MTI kérdésére a találkozó utáni sajtóértekezleten hangsúlyozta: a magyar kormánynak és a szocialista pártnak a politikája kifogásolható ezen a területen. Elvárható lenne a kormányzattól egy sokkal világosabb és egyértelműbb vonalvezetés. A politikus a konkrét példák között említette, hogy a tibetiek meglehetősen nehezen kapnak menekültstátuszt Magyarországon. A bizottsági elnök ugyanakkor hozzátette: senki nem követeli az „egy Kína” politika felülvizsgálatát, hiszen ebben egyetértés van a magyarországi politikai erők között.

Németh Zsolt szerint a valódi tibeti autonómia nem csupán a tibeti helyzeten „lendíthetne nagyot”, de fontos lenne nemzetközileg is: világossá tehetné, hogy az autonómia az nem az elszakadást, az instabilitást jelenti, hanem az etnikumok közötti konfliktusok rendeződését segíti elő. A politikus kiemelte: aggodalomra ad okot a tibeti helyzet, épp ezért nagyon fontos, hogy látványos elmozdulás történjen a közeljövőben, különösen a vallásszabadság biztosítása és a körülbelül hatezer politikai fogoly szabadon bocsátása területén. Remélhetőleg a Kína és a nemzetközi közösség között kialakuló globális párbeszéd hangsúlyt fektet arra, hogy Tibet valódi autonómiája nem gyengíti, hanem erősíti Kínát. Ez erősítheti a nemzetközi együttműködést is – tette hozzá. Németh Zsolt kiemelte: bízik abban, hogy a dalai láma Magyarországra látogat majd.

Ceten Szamdup ezzel kapcsolatban az MTI-nek elmondta: elképzelhető, hogy a dalai láma Magyarországra látogat, de egyelőre nincs szó konkrét időpontról. A dalai láma – aki eddig már hatszor járt Magyarországon – számos magyarországi csoporttól kapott meghívást az elmúlt években és kész az újabb látogatásra – tette hozzá. A diplomata kiemelte: magyarországi útján nem találkozik a magyar kormány képviselőivel, ugyanakkor a parlament külügyi bizottságának elnöke mellett az emberi jogi bizottság – szintén ellenzéki – vezetőjével is tárgyal.

Ceten Szamdup szerint Magyarország nagyon fontos szerepet játszhat Tibet megsegítésében. Az állampolgárok kérhetik parlamenti képviselőiket, hogy támogassák a tibeti ügyet, kérve Kínát, hogy változtassa meg Tibet-politikáját. A jelenleg is nagyon kilátástalan a helyzet Tibetben, a lakosság továbbra is félelemben él. A kínai hadsereg megszállta a falvakat és a városokat, fegyveresek lepték el az utcákat. A tibetiek jelenleg olyan körülmények között élnek, mint a magyarok a kommunizmus ideje alatt – tette hozzá. A tibetiek ugyanakkor nem Kína-ellenesek, hiszen nagyon sok közös van a két népben. Amit elleneznek az Kína Tibet-politikája. A tibetiek nem szeretnének elszakadni Kínától, azt kérik, hogy tibetiekként élhessenek a saját országukban megőrizve saját kultúrájukat – mondta a diplomata.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.