Nem lesz külön jogszabály a nemzetközi felsőoktatási intézményekről

A szaktárca szerint a „nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmények” működését a felsőoktatási törvényben foglaltakon kívül nem szükséges külön jogszabályban rögzíteni – közölte Manherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) felsőoktatási szakállamtitkára pénteken. Az erre vonatkozó javaslatról Magyar Bálint még csütörtökön elmondta: ezzel szeretnék elősegíteni a nemzetközi intézmények letelepedését hazánkban.

MNO
2009. 04. 10. 12:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI annak kapcsán kereste meg az államtitkárt, hogy szabad demokrata és szocialista képviselők önálló törvényjavaslatot nyújtottak be a nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmények működéséről. A javaslatot Magyar Bálint, Sándor Klára, Hankó-Faragó Miklós szabad demokrata és Szabó Zoltán szocialista képviselő jegyzi.

Magyar Bálint csütörtökön az MTI-nek elmondta: a javaslattal szeretnék elősegíteni a külföldi és nemzetközi felsőoktatási intézmények minél nagyobb számú működését Magyarországon, illetve minőségi garancia mellett szeretnék könnyíteni megtelepedésüket. Megjegyezte: a felsőoktatási törvény múlt év végén elfogadott módosítása tartalmazza azt, hogy ezt a területet külön törvényben kell szabályozni. Erre azért is szükség van, mert a Közép-európai Egyetemre, illetve az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemre külön szabályozás van érvényben.

A mostani törvényjavaslattal hatályát veszti a két intézményre vonatkozó egyedi regula is, s egységesebb szabályozás alakítható ki. Manherz Károly a javaslattal kapcsolatban az MTI-vel közölte: az a tárca álláspontja, hogy a nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmény eltérő rendelkezéseit nem kell külön törvényben szabályozni. A nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmény speciális szabályozási igénye a felsőoktatási törvényben az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem és a Közép-európai Egyetem kapcsán jelenik meg.

A tárca nem gondolja, hogy a nemzetközi jellegű felsőoktatás szabályozását a magyar állami, illetőleg további nem állami intézményre is kiterjesszék – fejtette ki írásos válaszában a szakállamtitkár. Hozzátette: a tárca jelenleg tanulmányozza a benyújtott törvényjavaslatot a felsőoktatási törvénnyel való összhang megteremtése érdekében. A törvényjavaslat szerint nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmény az az egyetem, főiskola lehetne, ahol a beiratkozott hallgatók és oktatók éves átlagban legalább 30 százalékban nem magyar állampolgárok. Ilyen intézményt külföldi állam és külföldi jogi személyiséggel rendelkező szervezet is alapíthatna.

A javaslat kitér arra: ha egy államilag elismert felsőoktatási intézmény megfelel a vonatkozó feltételeknek, átalakulhatna nemzetközi jellegű intézménnyé. Ha azonban a beiratkozott hallgatók vagy oktatók három egymást követő éven keresztül éves átlagban kevesebb mint 30 százalékban nem magyar állampolgárok, az intézmény elveszti nemzetközi jellegét, s annak állami elismerését vissza kell vonni.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.