A kormány bukásához, a párt széteséséhez is vezethet az MSZP veresége

Komoly földindulást okozhat az MSZP-n belül, ha soraiból csupán három vagy még kevesebb képviselő jut ki Brüsszelbe – jelentette ki Giró-Szász András politikai elemző az InfoRádióban. Boros Bánk Levente az MNO-nak ezzel kapcsolatban azt mondta: az MSZP-nek mindenképpen katarzisra van szüksége az életben maradáshoz. Az EP-választás után akár a kormány bukása is bekövetkezhet.• Modellezett EP-választás: összeomlott MSZP, megerősödött Fidesz

MNO
2009. 05. 26. 10:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha az MSZP soraiból csak három vagy még kevesebb képviselő jut ki Brüsszelbe, az komoly földindulást okozhat a párton belül – mondta Giró-Szász András az InfoRádió Aréna című műsorában. A politikai elemző megjegyezte: „Ez olyan mértékben megrázná őket is, amihez képest az előző hónapok csak játszótéri pillanatok”. A Századvég Alapítvány igazgatója úgy véli, ha az esetleges vereség hatására pánik alakul ki, az a párt széteséséhez is vezethet.

Giró-Szász András emlékeztetett: ez a pécsi önkormányzatnál kicsiben lejátszódott, amikor a polgármester-választás után három képviselő felfüggesztve szocialista párti mandátumát, a közgyűlésben baloldali tömörülést hozott létre. Úgy definiálták magukat, hogy a baloldali, szociáldemokrata elképzeléseket támogatják, a város érdekében ugyanakkor pedig a polgármestert – mondta a szakember, aki úgy véli, a párt tagjai úgy érezhetik, az eddigi összatartó erő „darabokra törhet”.

Akár kormánybukás is történhet

Az MSZP-n belül Gyurcsány lemondása és Bajnai jelölése idején már felszínre kerültek az addig elfojtott feszültségek – jelentette ki az MNO-nak Boros Bánk Levente. Hozzátette: nemcsak a különböző érdekcsoportok „estek egymásnak”, hanem alsóbb szinteken is kiéleződtek az ellentétek.

Az EP-választáson elszenvedett esetleges nagy bukás után bármi megtörténhet – véli a szakember. Mint kifejtette, a legvalószínűbb, hogy átszerveződik a vezetői szint, ám nem kizárt a kormánybukás sem. Extrém esetben maga a párt is széteshet, ám Boros még nem tartja erre „elég érettnek” az időt. Mint mondta, korábban is megfigyelhető volt, hogy az MSZP, ha úgy kívánta a párt rövid távú érdeke, jól zárt össze. A közeledő országgyűlési választás pedig egy olyan erős érdek, amely még egyben tarthatja a pártot – tette hozzá.

Boros inkább azt tartja valószínűnek, hogy a párt irányítását mások vegyék át. Mint mondta, nagy vereség esetén kicsi az esély, hogy továbbra is a Gyurcsány–Bajnai-vonal domináljon. Ahhoz pedig, hogy jobb eredményt érhessenek el az országgyűlési választásokon, esetleg megpróbálkoznak egy emberibb, „szociáldemokratább” arcot mutatni, amely azonban inkább PR-fogásnak értékelhető – véli a politológus.

Boros összesítésként kijelentette: az MSZP-nek mindenképpen katarzisra van szüksége ahhoz, hogy életben maradjon, ám úgy véli, az EP-választás csupán egy lépcsőfokot jelent ennek eléréséhez.

(MNO/InfoRádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.