Az elnök ezt azzal kapcsolatban jelentette ki, hogy Szili Katalin házelnök javaslatot tett az országos területrendezési tervről szóló törvény módosítására, amelynek célja: valamennyi meglévő és a jövőben kijelölésre kerülő, kiemelt fontosságú honvédelmi területre egységes törvényi szabályozást vezessen be. A jelenlegi törvény ugyanis nem rendelkezik az érintett területek jellegének megváltoztatásáról, más területek kijelöléséről. Lázár János hangsúlyozta: ez a törvénymódosítás – ha elfogadják, ha nem – nem oldja meg a Tubes-ügyet.
Erre az ügyre megoldást kell találni, mert addig is „horribilis pénzeket dobunk ki az ablakon” a lokátort pótló, drága megoldásokkal, nem teljesítjük a NATO-val szemben vállalt kötelezettségeinket, és nem garantálható az ország biztonsága. A bizottság elnöke részletes tájékoztatót kért a Tubes-ügyről a bizottság számára. Szili Katalin törvénymódosítási javaslatát végül általános vitára alkalmasnak találta a bizottság.
A bizottság egy másik napirendi pontjából kiderült: folyamatban van az Afganisztánban szolgáló Különleges Műveleti Csoport (KMCS) váltása, és további 40 magyar katona érkezik az ázsiai országba a nemsokára kezdődő választások biztosítására. Erről Mikita János, a vezérkari főnök helyettese és József Péter szakállamtitkár beszélt a bizottság előtt. A kormány még tavaly decemberben elfogadott határozatában döntött az úgynevezett Különleges Műveleti Csoport kiküldéséről. A 16 fős KMCS feladatai közé tartozik a felderítés és a katonai segítségnyújtás.
József Péter a bizottság előtt elmondta: a NATO úgy ítélte meg, hogy mintegy 8 lövészzászlóaljjal kell biztosítani az afganisztáni választásokat, Magyarország ebből – a rendelkezésre álló erők terhére – egy 40 főből álló szakaszt küld az ázsiai országba. A bizottság általános vitára alkalmasnak találta az afgán választások biztosításáról és a nemzetközi biztonsági erők tevékenységében való közreműködéséről szóló beszámolót.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.