„Történelmi jelentősége van az 1989-es esztendőnek”

Egész Európa számára történelmi jelentősége van az 1989-es esztendőnek, és Magyarország különleges szerepet játszott az eseményekben – jelentette ki Heinz Fischer osztrák államfő szombaton Budapesten, a határnyitás 20. évfordulója alkalmából tartott emlékülésen. Ugyanitt Horst Köhler német államfő arról beszélt, hogy húsz éve a magyarok okosan, belülről gyengítették meg a hatalom bástyáit.

MNO
2009. 06. 27. 10:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A húsz évvel ezelőtti történések tanulságaként az emelte ki az osztrák szövetségi elnök, hogy egyetlen diktatúra sem érezheti magát tartósan biztonságban, és ennek – mutatott rá – reményt kell adnia azoknak is, akik a világ legkülönbözőbb részein még elnyomástól szenvednek. Heinz Fischer köszönetet mondott a magyaroknak, akik 1956-ban áldozatkészségről, majd 1989-ben bátorságról és határozottságról tettek tanúbizonyságot azzal, hogy abban a "korai stádiumban" nagy kockázatot vállalva megnyitották a határokat. A közös európai jövőről szólva azt a kívánságát fejezte ki, hogy Európa valamennyi államában továbbfejlődjön a készség a párbeszédre, a képesség egymás meghallgatására, arra, hogy a politikai ellentéteket bizalomépítéssel hidalják át, és tiszteljék mások véleményét.

Belülről gyengítették meg a hatalom bástyáit

A magyar szolidaritás felejthetetlen marad, mondta 1989 decemberében Helmut Kohl akkori német kancellár, amikor köszönetét fejezte ki az NDK-s állampolgárok kiengedéséért, ezért a bátorságért most újra elismerését szeretné kifejezni – közölte Horst Köhler német államfő szombaton Budapesten, a vasfüggöny 20 évvel ezelőtti lebontása alkalmából rendezett parlamenti emlékülésen. Húsz éve a magyarok okosan, belülről gyengítették meg a hatalom bástyáit, és erőfeszítéseiket megkoronázta az a pillanat, amikor 1989. június 27-én Horn Gyula magyar és Alois Mock osztrák külügyminiszter átvágta a határzárat – mondta a Németországi Szövetségi Köztársaság elnöke.

Hangsúlyozta, a felelősséget a döntésért Németh Miklós akkori miniszterelnök viselte, és ezért neki külön is köszönetet mond. Kiemelte: Németország a német újraegyesítésére úgy tekintett, mint Európa újraegyesítésének részére, ezért természetesnek tartotta, hogy a maga eszközeivel segítse az Európai Unió keleti bővítését. A jelenlegi gazdasági válság próbára teszi a közösségi szellemet – mutatott rá, de hozzátette, hogy ezt az unió ki fogja állni. "Büszkék lehetünk az európai modellre" – jelentette ki.

MTI

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.