A zászlófelvonáson a magyar közjogi méltóságok mellett jelen volt számos magas rangú külföldi vendég is, akik a nap folyamán részt vesznek – többen közülük beszédet is mondanak – a 11 órakor kezdődő emlékülésen, a Parlamentben. A lezárt Kossuth Lajos térre a meghívottakon és a sajtó előzetesen akkreditált munkatársain kívül mást nem engedtek be.
A szombati megemlékezésen részt vesz mások mellett az osztrák és a német szövetségi elnök, valamint a finn, a szlovén és a svájci köztársasági elnök. Csehország és Lettország miniszterelnöki szinten képviselteti magát. Horvátországból a törvényhozás, a szábor elnöke, Romániából a szenátus alelnöke és a kulturális miniszter, Lengyelországból pedig a szejm (országgyűlés) elnöke vesz részt a megemlékezésen. Az Egyesült Államok kongresszusi delegációt küldött a megemlékezésre. Az ünnepségen a Vatikán és a Szuverén Máltai Lovagrend képviselői is jelen lesznek.
Az emlékülésen felszólal Sólyom László köztársasági elnök és Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, valamint Horst Köhler, a Német Szövetségi Köztársaság szövetségi elnöke, Heinz Fischer, az Osztrák Köztársaság szövetségi elnöke, Tarja Halonen finn elnök, Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter és Wolfgang Schüssel volt osztrák szövetségi kancellár is. A nap folyamán a magyar közjogi méltóságok több kétoldalú megbeszélést folytatnak majd külföldi kollégáikkal. Több kiállítás is látható az évforduló alkalmából a fővárosban, az emléknapot pedig díszelőadás zárja a Magyar Állami Operaházban, ahol beszédet mond Bajnai Gordon magyar és – a külföldi vendégek nevében – Jan Fischer cseh miniszterelnök.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.