10 százalékkal kevesebb a táppénz augusztus 1-től

10 százalékkal csökken a táppénz mértéke július 31-e után bekövetkező keresőképtelenség esetén – mondta Bogdán Zsuzsanna, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) pénzbeli ellátási főosztályának vezetője csütörtökön háttérbeszélgetésen Budapesten.

MNO
2009. 07. 30. 9:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

További változás, hogy az új jogszabály maximálja az egy napra kifizethető táppénz összegét. Az egy naptári napra jutó bruttó táppénz legmagasabb összege a biztosítási jogviszony fennállásának ideje alatt maximum 9533,33 forint, annak megszűnését követően (passzív táppénz) maximum 3575 forint lehet.

Az alkalmazotti jogviszonyban állók esetén a keresőképtelenség első 15 munkanapjára járó betegszabadság mértéke szintén csökken, a távolléti díj jelenlegi 80 százalékáról 70 százalékra. A folyamatban lévő táppénzeket a változás nem érinti.

Az egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény értelmében a táppénz a keresőképtelenség időtartamára jár, legfeljebb azonban a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át. A jogszabály lehetővé teszi, hogy a beteg a biztosítási jogviszony megszűnése után – a jogosultsági feltételek fennállása esetén –, passzív jogon továbbra is táppénzellátásban részesüljön, ennek időtartama augusztus 1-től 30 napra csökken (45 napról).

A törvény felhatalmazza az OEP-et, hogy az E-Alap éves költségvetésében meghatározott keretek között méltányosságból táppénzt folyósítson annak a biztosítottnak, aki az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik. A módosítás nyomán az egészségbiztosító a biztosítási jogviszony megszűnése után folyósított táppénz lejártát követően méltányosságból az eddigi 45 nap helyett a keresőképtelenség idejére, de maximum 30 napra állapíthat meg táppénzt.

Bogdán Zsuzsanna felhívta a figyelmet arra, hogy a terhességi-gyermekágyi segély mértékére és összegére nem vonatkozik a változás, az továbbra is 70 százalék marad és nincs maximum összege sem. A főosztályvezető közlése szerint a változásokra azért került sor, mert a gazdasági válság miatt sokan keresőképtelen állományba kerültek, ennek pedig az lett a következménye, hogy a táppénzkiadások nagy mértékben emelkedtek, a passzív táppénz például 100 százalékkal. A táppénzkassza az időarányoshoz képest körülbelül 5-6 százalékkal több kiadással számol most.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.