A BKV-vezér menesztését kezdeményezi az MSZP + Videó

Kocsis István vezérigazgató menesztését kezdeményezik a fővárosi szocialisták, mivel a BKV-nál kialakult helyzet megoldására a jelenlegi vezetővel nem látnak esélyt – közölte Burány Sándor, az MSZP budapesti elnöke és Steiner Pál, a fővárosi MSZP frakcióvezetője csütörtökön. A Fidesz nem támogatja a vezérigazgató menesztését, úgy vélik, egy emberrel nem lehet elvitetni a balhét.• „Több volt, mint hiba ekkora végkielégítéseket kifizetni” • Összevonta a BKV ügyében folyó nyomozásokat a BRFK

MNO
2009. 08. 13. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikusok sajtótájékoztatójukon elmondták, hogy mielőbbi vezetőváltást szorgalmaznak, s ehhez kérik a koalíciós partner, az SZDSZ és az ellenzék támogatását is.

John Emese, az SZDSZ frakcióvezetője egyelőre nem kívánt állást foglalni a koalíciós partner javaslatáról. Csupán annyit közölt, hogy szerinte ötpárti egyeztetésre van szükség az ügyben. Hozzátette, hogy nem össze-vissza kell cselekedni, hanem a Főpolgármesteri Kabinet által hétfőn kijelöltek mentén kell haladni, s ennek az útnak első állomása a BKV felügyelőbizottságának (fb) jövő heti ülése.

Burány Sándor kifejtette, hogy álláspontjukat az MSZP budapesti elnökségének csütörtöki rendkívüli ülésén elhangzottak és a BKV fb MSZP-s tagjaival folytatott megbeszélés alapján alakították ki. Mint mondta, támogatják Hagyó Miklós főpolgármester-helyettesnek a végkielégítési ügyek kivizsgálására tett erőfeszítéseit. Hozzátette: az MSZP kezdeményezi, hogy országosan vizsgálják felül az állami és önkormányzati cégek felső vezetőinek szerződéskötési gyakorlatát. Steiner Pál emlékeztetett rá, a fővárosi szocialisták már másfél hónapja felvetették, hogy a BKV vezetésében kialakult bizalmi válság tovább már nem kezelhető. Ez a bizalmi válság ugyanis már veszélyezteti a BKV működésének stabilitását. Felhívta a figyelmet arra, hogy a BKV fb július végi ülésén az MSZP által delegált tagok kezdeményezték a végkielégítési szerződéseknek és a kifizetési gyakorlatnak az átfogó vizsgálatát, az ügy nyilvánosságra hozatalát. Javaslatukkal azonban kisebbségben maradtak, mivel az SZDSZ és a BKV-dolgozók képviselői nem támogatták azt.

A frakcióvezető kitért arra, hogy az általuk javasolt vezérigazgató-váltásról Hagyó Miklós és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettesek közös előterjesztésében dönthet az önkormányzat gazdasági bizottsága. Úgy vélte, hogy szerinte Ikvai-Szabó Imrét ez ügyben felelősség terheli azért, mivel a fővárosi cégek pénzügyi kapcsolataiért – amelynek részét képezik a mérlegbeszámolók és a végkielégítések is – ő a felelős. Kérdésekre Burány Sándor leszögezte, ha Kocsis István BKV-vezérigazgató egy év alatt nem szerzett tudomást egy ilyen súlyú ügyről, a végkielégítési problémákról, akkor azt súlyosan aggályosnak tartja. Ha pedig tudomást szerzett, de eltitkolta, azt még inkább. Steiner Pál szerint nincs koalíciós felszültség ez ügyben, mert a cégek irányítási gyakorlatát korábban rögzítették a koalíciós szerződésben, s e szerint kell ezt a vezetési válságot is megoldani. Megjegyezte, hogy a koalíciós szerződés alapján a BKV igazgatósági és felügyelőbizottsági elnökét egyaránt az SZDSZ delegálta.

A frakcióvezető hangsúlyozta, hogy a BKV-nál az ügyek nem mehetnek így tovább, teljes körű vizsgálatra van szükség a végkielégítések gyakorlatáról és a különböző juttatásokról. Burány Sándor utalva arra, hogy az általuk bejelentettek nem ismeretlenek a koalíciós partner előtt sem, kifejezte azt a reményét, hogy a rendezési folyamat – amelynek pontos menetrendjéről a jövő héten tárgyal a városvezetés – mielőbb lezajlik. Megjegyezte, hogy ha a menedzsment és az fb minden tagja támogatta volna felvetésüket, már régen tisztázhatták volna a végkielégítések ügyét.

John Emese az MTI-nek cáfolta, hogy az MSZP előzetesen jelezte volna nekik ezt a lépését. Lakos Imre (SZDSZ) közlekedési tanácsnok elmondta, hogy az SZDSZ-frakció a jövő héten tárgyal a BKV-nál kialakult helyzetről, a végkielégítési ügyről. Személyes véleménye szerint az igazgatósági és a felügyelőbizottsági poszton is változtatásra volna szükség. Kocsis István pályázat útján, tavaly szeptembertől látja el a vezérigazgatói feladatokat a BKV-nál. Kinevezését a várost vezető koalíció mellett az ellenzék egy része is támogatta.

Írásos javaslatot vár a városvezetés

Szakmailag is megindokolt, írásos javaslatot vár a városvezetés a szocialistáktól a BKV-vezérigazgató cseréjéről – rögzíti az MTI-hez eljuttatott csütörtök délutáni közleményében Ikvai-Szabó Imre. A szabad demokrata főpolgármester-helyettes az MSZP fővárosi vezetőjének tájékoztatójára reagálva leszögezte, hogy megalapozott írásos előterjesztés nélkül nem lehet foglalkozni ezzel a felvetéssel.

Vissza kéne menni 2006-ig

A Fidesz nem támogatja Kocsis István menesztését. Tarlós István azt mondta: nem védeni akarják a BKV vezérigazgatóját, de szerinte nem lehet egy emberrel elvitetni a balhét. Az ellenzéki párt frakcióvezetője szerint a közlekedési vállalatnál történteket egészen 2006-ig visszamenőleg kellene vizsgálni. „Az ellenzék, és meggyőződésem szerint a budapestiek is abban érdekeltek: derüljön ki, hogy 2006 óta mi történt a BKV-nál. Ebben pedig a BKV-t felügyelő Hagyó Miklós szocialista főpolgármester-helyettes politikai felelőssége megkerülhetetlen. Várjuk meg tehát a vizsgálatok végét” – mondta Tarlós István fideszes fővárosi frakcióvezető.

(MTI/HírTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.