A rendőri visszásságok ellen emelt szót Szabó Máté

Szabó Máté bízik abban, hogy a jövőben elkerülhetők lesznek a rendőri visszásságok. Az ombudsman szerint alkotmányos aggályokat vet fel az is, hogy egyes állami rendezvényeket nem a rendőrség, hanem őrző-védő magáncégek biztosítanak. Emellett a békés gyülekezési jog sérelmének nevezte azt is, ahogy a rendőrség az egyes rendezvényekre való beléptetést, illetve csomag- és ruházatátvizsgálást végzi.

MNO
2009. 08. 03. 9:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ombudsman szerint a jövőben megelőzhetők lesznek az olyan rendőri visszásságok, amelyeket az idei március 15-i nemzeti ünnepen tapasztaltak; Szabó Máté az MTI-nek hétfőn küldött közleményében azt írta, Bencze József országos rendőrfőkapitány elfogadta ajánlásainak többségét. Az országgyűlési biztos szerint így alappal várható, hogy a jövőben megelőzhetők lesznek például az előállításokkal, az előállítottakkal való bánásmóddal, az előállítottak hozzátartozóinak, valamint védőinek értesítésével kapcsolatos visszásságok.

Szabó Máté emlékeztetett, komoly alkotmányos aggályokat vet fel az a gyakorlat, hogy egyes állami vagy önkormányzati rendezvények biztosítását az állam a rendőrség helyett őrző-védő magánvállalkozásokra bízza. Ezért tette szóvá, hogy velük kapcsolatban nem érvényesíthetők a rendőri intézkedések megítélésére vonatkozó alapelvek, garanciális elemek. Közölte: Molnár Csaba, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter arról tájékoztatta, hogy ez a rendezvények szervezője és a szolgáltatók közötti szerződéses viszonyban megfelelően szabályozható kérdés, amelyre a jövőben fokozott figyelmet kell fordítani.

Az ombudsman a rendőrfőkapitány és a miniszter válaszait elfogadta, az érintetteket pedig arról tájékoztatta, hogy megkülönböztetett figyelemmel fogja kísérni az intézkedések teljesülését. Jelezte ugyanakkor, továbbra is vitatott az állami és önkormányzati rendezvények jogi megítélése. Arra mutatott rá, hogy az állam vagy az állam képviseletében eljáró személy nem lehet a gyülekezési jog alanya. Az állam vagy az önkormányzat nevében tehát nem lehet olyan rendezvényt szervezni, amely a gyülekezési jog hatálya alá tartozna, vagyis azokon nem is lehet elkövetni „az egyesülési, gyülekezési szabadság, valamint a választási gyűlésen való részvétel jogának megsértése” szabálysértést – fogalmazott. Szabó közölte: az országos rendőrfőkapitány ezzel ellentétes véleményéről tájékoztatta. Az ombudsman szerint azonban a vita feloldása szempontjából mégis reményteli, hogy a kancelláriaminiszter válaszából is arra lehet következtetni: az ilyen rendezvényeket ő sem tekinti gyülekezésnek.

Az ombudsman változatlanul a békés gyülekezési jog sérelmét látja abban, ahogyan a rendőrség a törvény hatálya alá tartozó rendezvényekre a beléptetést, ennek során a ruházat- és csomagátvizsgálást végzi. Utalt arra, hogy a rendőrök kizárólag a kordonok közé belépőket ellenőrzik, a kordonon kívül maradókat nem. Arra figyelmeztetett, ennek az lehet a következménye, hogy „egy körülzárt helyen tartózkodó, fegyvertelen és bizonyosan ellenőrzött-átvizsgált csoporttól egy kordonkorlátnyi távolságra, tehát szinte testközelben felfegyverkezett személyek sorakozzanak fel”. Szabó Máté szerint a helyszíntől távolabb végzett átvizsgálás nem riasztaná el a rendezvény résztvevőit, azonban alkalmas lenne arra, hogy kiszűrje, távol tartsa az eseményt belülről vagy kívülről megzavarni szándékozókat vagy fegyveresen, illetve felfegyverkezve megjelenni próbálókat.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.