Nem történt előrelépés a júniusi amerikai–magyar tárgyalások óta a guantánamói foglyok magyarországi befogadásának ügyében – mondta a helyettes külügyi szóvivő és az amerikai ideiglenes ügyvivő az MTI kérdésére. Az MTI azzal összefüggésben kereste meg a külügyi tárca helyettes szóvivőjét és az amerikai ideiglenes ügyvivőt, hogy a napokban Portugália és Belgium is bejelentette, befogad két-két egykori foglyot. „Az elmúlt időszakban nem történt olyan fejlemény, olyan újabb esemény, amiről a közvéleményt tájékoztatnunk kellene” – mondta szűkszavúan Kohári Lajos helyettes külügyi szóvivő az MTI-nek.
A távirati iroda kérdésére Kohári Lajos hozzátette: a kormány egyelőre nem hozott döntést arról, hogy mikor válaszol az amerikai felkérésre, azt sem lehet tudni, hogy Magyarország hány foglyot fogadhat be. Arról sincs információja, mikor utazhat el a magyar delegáció Guantánamóra, hogy beszéljen a befogadásnál szóba jöhető foglyokkal – tette hozzá.
Jeffrey D. Levine, az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője az MTI-nek nyilatkozva azt mondta: az amerikai adminisztráció és a magyar kormány között továbbra is folyamatban vannak a tárgyalások a foglyok befogadásáról. A megbeszélések része, hogy milyen egykori foglyokat fogadhat be Magyarország, szó van a felajánlott amerikai támogatásról és a magyar integrációs program kidolgozásáról is – fűzte hozzá. Arra a kérdésre, hogy mikorra várnak választ a magyar féltől, a diplomata azt mondta: nincs megszabott határidő.
Barack Obama amerikai elnök kijelentette, hogy az év végéig be akarja zárni Guantánamót, de ez csak az amerikai adminisztrációra ró kötelezettségeket, nem a partnerországokra. Mindenesetre abban bíznak, hogy az év végéig a guantánamói foglyok többsége új otthonra találhat – tette hozzá. Jeffrey D. Levine is megerősítette, hogy még nincs megállapodás a magyar delegáció kiutazásáról. Az Egyesült Államok bármikor kész fogadni a küldöttséget, a magyar félen múlik az időpont meghatározása – mutatott rá. Egyelőre nem lehet tudni, hogy a magyar és az amerikai fél mikor ül újra tárgyalóasztalhoz a guantánamói kérdéssel kapcsolatban – fűzte hozzá.
Magyarország június 18-án kapott hivatalos felkérést az Egyesült Államoktól guantánamói foglyok befogadására. Az akkori tárgyalásokon a hivatalos közlések szerint a felkérésen kívül semmi másban nem állapodtak meg a felek. A megbeszélés után az MTI-nek nyilatkozó diplomáciai forrás azt mondta, hogy a találkozót követően még legalább négy-öt hónapba telik, mire megszülethet a döntés a guantánamói foglyok esetleges magyarországi befogadásának ügyében, ha Magyarország igent mond, akkor is csak egy-két ember érkezhet.
Portugália egy hete jelentette be, hogy befogad két szír származású foglyot. Szerdán pedig az egyik helyi kereskedelmi televízió számolt be arról, hogy Belgiumba is két fogoly érkezhet. Egy nappal korábban az egyik szerbiai napilap írt arról, hogy a nyugat-balkáni ország is kész guantánamóiakat fogadni. Barack Obama amerikai elnök január 22-én rendelte el a guantánamói katonai börtön egy éven belüli bezárását. A foglyok befogadásáról néhány héttel később több európai országgal, így Magyarországgal is tárgyalásokat kezdett az Egyesült Államok. Guantánamón jelenleg körülbelül 200 embert tartanak elzárva a világtól, akik döntően arab országok állampolgárai. Sokuk már évek óta az amerikai börtöntábor lakója, néhányukat olyan módszerekkel vallatták, amelyek jogvédő csoportok szerint kínzásnak minősülnek.
(MTI)