Az elképzelés szerint az önkormányzat egyfajta közösségi biztonsági védőhálót alakít ki, amelyet erős felhatalmazású, a képviselő-testület vagy a lakosság által közvetlenül választott seriff irányít – tette hozzá a polgármester. Tájékoztatása szerint a települési jegyzőnek alárendelt seriff irányítaná a közterület-felügyelők, a mezőőrök, a természetvédelmi felügyelők, a különféle biztonsági szolgálatok munkáját, s koordinálná az együttműködést a rendőrséggel és a polgárőrséggel. A seriff-rendszer illeszkedik a magyar rendőrség megújításának koncepciójába is – véli Tóth József, aki szerint máris megvan a jogszabályi háttere az új szervezet létrehozásának, de az tovább bővíthető rendőri feladatok átvételével is.
Kitért arra: Polgár azon térségekhez tartozik, ahol a lakosság biztonságérzete – a statisztikai adatok javuló tendenciái ellenére – romlott, így a közbiztonság ügye folyamatos és súlyos helyi társadalmi kérdéssé vált. „Nekünk is van szélső utcánk” – jegyezte meg a polgármester a romák elleni támadások kapcsán, s hozzátette: a „végeken” tapasztalt közbiztonsági problémák özöne követeli az önkormányzatok és az állampolgárok aktívabb szerepvállalását.
Elmondta azt is: Polgáron helyi közbiztonsági tervet készítenek a következő képviselő-testületi ülésre. Elképzeléseik szerint az ottani seriff jó kiállású, mozgósításra és konfliktuskezelésre képes, nyugdíjas rendőr lesz, aki folyamatosan gyűjti, rendszerezi, elemzi a lokális biztonsági problémákat, sürgős esetben azonnal kérhetne és kapna segítséget, anyagi eszközöket vagy – ha az indokolt – az állami rendőrségtől létszámot. Az átvett feladatok ellátásának természetesen költségei is vannak – tette hozzá Tóth József, aki szerint a forrásokat normatív alapon, az államtól kellene megkapniuk az önkormányzatoknak, de azokat helyi forrásokkal is kiegészíthetnék. Az MTI érdeklődésére a polgármester közölte: a seriff várhatóan már ősszel, de a legkésőbb január 1-jén állna munkába Polgáron.
(MTI)