Trianon-szobrot állítana vissza az MSZP-s alpolgármester

Visszaállítaná a „Fájdalmas anya” nevű szobrot Újpest megújuló főterére a IV. kerület szocialista alpolgármestere: Trippon Norbert szerint az 1937 óta a téren állt alkotás a trianoni békeszerződés okozta fájdalmaknak állítana emléket – írta az egyik kormányközeli napilap.

MNO
2009. 08. 29. 9:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Népszava a kezdeményezés kapcsán megszólaltatta Krausz Tamás történészt is, aki szerint a szoborállítás teljes szellemi kiürülést jelez. A lapnak nyilatkozva az újpesti alpolgármester elmondta, úgy látja, hogy Magyarországon a lakosság többsége egyetért abban: 1920. június 4-e történelmünk egyik legszomorúbb pillanata, de ehhez azt is hozzátette, hogy a múltunk közös, ezért nem szabad hagyni, hogy annak bármelyik eseményét bárki, bármilyen politikai oldal kisajátítsa. Trippon épp ezért visszautasította azt a felvetést, hogy terve kampánycélokat szolgálna. Az alpolgármester Újpest szombati Főtér-építő rendezvényén jelenti be szándékát, melyet szerinte a képviselő-testület is támogatni fog.

Horváth Gyula, Budapest városképvédelmi bizottságának MSZP-s alelnöke nem hallott még az ötletről, de ha a testülete elé kerül, komoly vizsgálatnak vetik alá. „A megemlékezés fontos, de azt is látni kell, hogy egy ilyen szobor tágabb értelemben a kontinenst is érinti. Európának nagyon gyorsan egységes nemzetté kéne válnia, így nem lenne szerencsés, ha az emlékmű irredenta vagy más, negatív üzenetet hordozna” – szögezte le Horváth, aki elképzelhetőnek tartja, hogy a főváros zöld utat ad a szobornak. Trippon ötlete vélhetően megosztja majd az MSZP-t – állapította meg a Népszava.

A lapnak a szocialista pártot néhány hónapja elhagyó Krausz Tamás történész kijelentette: a szoborállítás teljes szellemi kiürülést jelez. „Kampánycélokat szolgáló, álromantikus, múltba forduló és értelmetlen vállalkozás, ami sérti a környező népeket. Ráadásul teljesen idegen a baloldali hagyományoktól. A trianonozás mindig a politikai jobboldal ideológiai maszlaga volt, holott a tragédiáért a történelmi felelősség a jobboldalt terheli. Az vezette ugyanis bele az országot az első világháborúba” – fogalmazott a történész. Mint mondta, az a szocialista párttag, aki ilyet támogat, „közönséges politikai szélhámos”, aki valószínűleg nem tudja, hogy a Jobbik vagy az MSZP tagja-e.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.