VEKE: káros és szégyenteljes a Bajnai-kormány feltétele

Értelmetlen, káros és szégyenteljes a Bajnai-kormány által megfogalmazott feltétel, mely a jegyek és bérletek árának emeléséhez köti a BKV állami támogatását – olvasható a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) szerdai közleményében. A VEKE szerint az újabb jegyáremelés csak a bliccelők számát növelné és az utasok számát csökkentené, a BKV pénzügyi helyzetén azonban semmit sem javítana. • Demszky felhatalmazás nélkül dönt Budapest jövőjéről?

MNO
2009. 12. 16. 11:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az áremeléssel együtt növekvő bliccelés és elpártolás hatásán túl a most a kormány által javasolt, februártól történő áremelés pénzügyi hatása azért is elenyésző, mert a BKV bevételeinek egyik legjelentősebb eleme, az éves bérletek eladása a 2009-es áron már zajlik, illetve január végére teljes egészében megtörténik – szerepel a nyilatkozatban.

A VEKE szerint elszomorító, hogy a Bajnai-kormány rövid munkássága alatt kizárólag a tömegközlekedés rombolására adta a fejét. A vasútvonalak bezárása, a vasúti reformnak csúfolt káosz mellett a kormány hatáskörébe tartozó helyközi jegyek és bérletek árát jóval az infláció felett, 10-15 százalékkal emelik. A VEKE úgy látja, a helyközi buszos és vasúti közlekedésben sem indokolt ilyen mértékű áremelés, ez csak utasvesztést, több autót és környezetszennyezést jelent, miközben az ilyen áremelésekről az elmúlt évek tapasztalatai alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a bevételeket nem növelik, az emberek egy része ugyanis minden áremelés után más alternatíva (bliccelés, autózás stb.) után néz és nem veszi meg a drágább jegyet.

A VEKE kéri a Fővárosi Közgyűlés frakcióit, képviselőit és a város vezetőit, hogy ne engedjenek a kormány nyomásgyakorlásának, és novemberi döntésükhöz ragaszkodva ne emeljék tovább a BKV európai összehasonlításban már ma is kiemelkedően magas jegy- és bérletárait.

A VEKE felszólítja Bajnai Gordon miniszterelnököt és a legutóbbi közgyűlési ülésen még a saját maga által előterjesztett áremelési javaslatot leszavazó, most azonban „igazságosság” címén megint az áremelés mellett érvelő Horváth Csaba fővárosi kormánybiztost, hogy álljanak el a budapestiek számára és a BKV számára is egyaránt káros áremelési követelésüktől. A BKV állami költségtérítése nem valamiféle kegy, hanem a közszolgáltatás fenntartásához szükséges alapvető pénzügyi támogatás, melyhez önkényes, értelmetlen, a BKV bevételeire, utasszámára és a közszolgáltatás minőségére is negatív hatást gyakorló feltételeket a kormány nem szabhat – zárul a nyilatkozat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.