Bosszút áll az egészségügyi dolgozókon a kabinet?

Pesti Imre, a Fidesz országgyűlési képviselője azt kéri az egészségügyi minisztertől, hogy vonja vissza az ápolók tevékenységét szűkítő rendeletet. Az ellenzéki képviselő keddi, budapesti sajtótájékoztatóján kiemelte: a hatékony ellátás érdekében a nővéreknek eddig volt lehetőségük vénás injekciót beadni, infúziót bekötni a betegeknek.• Gúzsba kötött ápolók • Fellázadtak a kórházigazgatók

MNO
2010. 02. 23. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pesti kijelentette: Székely Tamás egészségügyi miniszter azonban az ápolók ezen tevékenységét egy rendelettel kívánja megszüntetni. Véleménye szerint ezzel olyan káosz keletkezik az egészségügyben, amely lehetetlenné teszi a betegellátást. Arra a felvetésre, hogy Székely Tamás nem sokkal a fideszes képviselő sajtótájékoztatója előtt jelentette be, hogy az egészségügyi tárca módosítja az ápolói tevékenységekről szóló jogszabályt, azt mondta: örül, hogy a Fidesz sajtótájékoztatójának hírére a miniszter megértette azt, hogy az intézkedés nem maradhat fenn. Pesti felhívta a figyelmet arra: az orvostársadalom már így is túlterhelt, és most a rendelet folyományaként az orvosoknak nővéri feladatokat is el kell majd látniuk.

Az ellenzéki képviselő közölte: pártja nem érti, hogy a minisztériumnak hogyan jutott eszébe elvenni a nővérektől ezen tevékenységek végzésének jogát úgy, hogy közben nem biztosítja a szükséges vizsga megszervezését. A nővéreknek így nincs lehetőségük segíteni az orvosoknak, de arra sincs lehetőségük, hogy az előírt vizsgát letegyék, mert az erre vonatkozó jogszabály még nem készült el – jelentette ki. Pesti úgy fogalmazott: pártja szerint nem a jogosítványok szűkítésével, hanem azok kiszélesítésével lehet segíteni például az egészségügyi dolgozók helyzetén. Az egészségügy megmentése nemzeti ügy – jelentette ki a politikus. Megemlítette, hogy még Gyurcsány Ferenc volt kormányfő egészségügyi minisztere, Rácz Jenő is betarthatatlannak látja a rendeletet.

Pesti szerint az elmúlt időszakban a kormányzat a legnagyobb veszteségeket az egészségügy terén szenvedte el, így, mint fogalmazott, az is felmerül, hogy ez az intézkedés „egyfajta bosszú” az egészségügyi dolgozókkal szemben. Az egészségügyi minisztertől tehát azt kéri a Fidesz, hogy vonja vissza a betarthatatlan rendeletet – hangsúlyozta.

Székely Tamás kedden azt közölte: ha az orvos írásos engedélyt ad, és azt a szakdolgozó munkaköri leírásában rögzíti, a dolgozó végezheti a korábban vitatott tevékenységeket, így például az infúzió vagy a katéter bekötését. Hozzátette: a licencvizsgáról szóló rendelet megszületésével ilyen engedély már nem lesz kiadható, és a korábban kiadottak is fél éven belül lejárnak.

„Végrehajthatatlan, értelmetlen és elkapkodott”

Végrehajthatatlan, értelmetlen és elkapkodott az egészségügyi miniszternek az ápolók tevékenységét szűkítő rendelete – mondta Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórház főigazgató főorvosa kedden. Csiba Gábor ezért a jogszabály felfüggesztését levélben kérte a szaktárca vezetőjétől. „Tekintettel arra, hogy olyan jellegű jogszabályt végrehajtani nem lehet, mely a betegek életét közvetlenül veszélyezteti – márpedig fenti jogszabály betű szerinti betartása a betegek ellátatlanságát jelentené –, ezért amíg a licencszabály nem jelenik meg, addig a 3/2010. EüM-rendelet nem alkalmazható” – olvasható a dokumentumban.

Az egyesület elnöke az MTI kérdésére azt mondta: a rendelet március 1-jén lép életbe, megtiltja azokat a jogosítványokat – például infúzió bekötése, intravénás injekció –, melyeket az ápolók végeztek. „A jelenlegi licencszabály nem felel meg azoknak az elvárásoknak, melyekkel a betegellátás biztonságosan működtethető, ezért kérjük az egészségügyi minisztert a rendelet végrehajtásának haladéktalan felfüggesztésére” – indokolta.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.