Az Országos Meteorológiai Szolgálat vörös riasztást adott ki az ország egyes területeire a várható újabb nagy mennyiségű hó miatt, ezzel egyidejűleg a Magyar Közút Zrt. is magasabb készültségi fokozatra váltott. Az előrejelzések szerint estig várhatóan a dél-dunántúli régió teljes területén havazni fog, akár 25 centiméternyi hó is eshet. Ugyanakkor sokfelé nagyobb erejű szélre, hófúvásokra is lehet számítani. A vörös – legmagasabb fokozatú – riasztást havazás miatt akkor adják ki, ha helyenként 24 óra alatt 20 centimétert meghaladó friss hó várható. Az előrejelzések szerint nemcsak a Dunántúlon, hanem az ország más területein is lehet kisebb-nagyobb hóesésre számítani. Ezért a Magyar Közút Zrt. 77 üzemmérnökségének 3300 dolgozója váltott műszakban, folyamatosan végzi majd az utakon a hóeltakarítást, hogy megakadályozzák a forgalom által letaposott hó lefagyását.
Az elmúlt hetekben jócskán megnőtt a só felhasználása a sok havazás miatt, ezért a cég a só mellett kevésbé hatékony – homok, zúzalék, salak –, vagy drágább – kálcium-klorid oldat – anyagokat is használatba vett és vesz a síkosságmentesítés során. Kedden a Magyar Közút partnerei megkezdték a sóutánpótlás szállítását a társaság közép-magyarországi és dél-dunántúli régiójában található egyes üzemmérnökségekre, így nem fenyeget az a veszély, hogy egyes szakaszokon ne tudnák elvégezni a munkát – olvasható a közleményben.
A rendelkezésre álló sókészletet ugyanakkor a lehető leghatékonyabban kell felhasználni, ezért először az utak legveszélyesebb szakaszait, a kanyarokat, emelkedőket, hidakat, átereszeket sózzák a társaság gépei, a többi szakaszon érdesítő anyagokat használnak. A most kezdődő havazás által érintett régiókban megelőző védekezésként kálcium-kloridot használ a cég, és csak a havazás kezdetekor állnak át a gépek a szilárd só és érdesítőanyag keverékére. Emellett természetesen folyamatosan végzik az utakon a hóeltakarítást, hogy megakadályozzák a hó letapadását a burkolatra. A társaság arra kéri a közlekedőket, hogy csak akkor keljenek útra, ha halaszthatatlan dolguk van, akkor is csak megfelelő műszaki állapotú és a téli, jeges közlekedésre alkalmas felszereltségű gépkocsikkal.
„Hólánc használata kötelező” táblák Somogyban
Somogyban kitették a „hólánc használata kötelező” táblákat a 67-es úton, mivel rövidesen nagy mennyiségű hó várható a térségben – közölte szerdán kora este Kőszegi András, a Magyar Közút Zrt. ügyeletese az MTI-vel. A táblákat a 67-es úton Zselicszentpál és Antalszállás között helyezték ki, s a rendelkezés akkor lép érvénybe, ha nagy mennyiségű hó esik, így a haladó járművek, illetve az elakadó gépkocsik akadályoznák a hóeltakarítást – mondta az ügyeletes. A Somogyban most kihelyezett táblák a teherautókra és a személygépkocsikra egyaránt vonatkoznak. Az előrejelzések szerint nagy mennyiségű, akár 25 centiméternyi hó várható a dél-dunántúli térségben az elkövetkező 24 órában. A társaság hókotrói már szerdán kora este is folyamatosan dolgoztak, a bérgépek pedig készenlétben állnak – mondta Kőszegi András, hozzátéve: egész éjjel takarítják az utakat.
Karsay Kornél, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a 67-es úton a közlekedési szempontból kritikus simonfai, illetve a Somogy és Baranya határán fekvő antalszállási emelkedőn, ha az időjárási viszonyok ezt indokolttá teszik, a rendőrök ellenőrizni fogják a hólánc használatát, és visszafordítják majd az ezzel nem rendelkező autósokat. Kemény Gábor, a Kaposvári Rendőrkapitányság vezetője közölte: a kapitányság illetékességi területén a rendkívüli időjárásra való tekintettel megkettőzték a szolgálatban lévő rendőrök számát. Szerda és csütörtök éjjel 24 rendőr áll szolgálatban, négy terepjáróval tudnak a bajbajutottak segítségére sietni. A rendőrkapitány azt kérte, hogy csak az keljen útra, akinek feltétlenül el kell indulnia. Ők vigyenek magukkal hóláncot, meleg italt és takarót, a gépkocsiban pedig legyen elegendő mennyiségű benzin, hogy elakadás esetén fűteni tudjanak. Ha elakadnak, akkor hívják a Kaposvári Rendőrkapitányság ügyeletét a 112-es telefonszámon.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.