Gyenesei sem tudja már kihúzni a csávából a szocialistákat?

2006-ig a megyei közgyűlés irányítása a baloldali pártok kezében volt Somogyban, de azóta csak a vereségeket tudja számolni a korábbi kormányzó párt. Kaposváron az MSZP még egyszer sem tudott győzni, amire vélhetően a mostani választáson sem lesz képes. A szocialisták csupán annak örülhetnek, hogy még mindig ők a második erő a megyében.

Kovács András
2010. 09. 08. 4:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1990-es parlamenti választás az FKGP sikerét hozta Somogy megyében, mivel a hat egyéni választókerület közül hármat tudtak megnyerni. Az MDF és az SZDSZ egy-egy körzetben nyert, míg Kaposváron egy független képviselő hódította el a mandátumot. Az őszi helyhatósági választás első fordulójában 42,61, míg a másodikban 26,36 százalék voksolt, ami magasabb volt, mint az országos aktivitás. A választás viszonylag kiegyenlített eredményeket hozott Somogyban, de az FKGP lényegesen visszaesett a tavaszhoz képest, míg az MSZP a nagyobb településeken több mint 20 százalékot szerzett. Az MDF is jól szerepelt a megyében, és a Fidesz is lényegesen előretört az országgyűlési választáshoz képest.

Kiemelkedett a Somogyért

Az 1994-es országgyűlési voksoláson az MSZP mindegyik egyéni körzetben diadalmaskodott, egyetlen riválisa sem tudta megközelíteni a későbbi kormánypártot. Az önkormányzati választáson 56,9 százalék voksolt, ami közel 13 százalékkal volt magasabb, mint az országos aktivitás. A megyei közgyűlési választás az MSZP győzelmével zárult, mivel a 40 mandátumból 14-et szereztek meg. A Somogyért Egyesület 10, az FKGP 7, a Fidesz 3, a KDNP, az MDF és az SZDSZ 2-2-2 mandátumot nyert. A választást követően a Somogyért és az MSZP kötött megállapodást és alkotott többséget a testületben. Tavaszhoz képest az MSZP némileg visszaesett, míg az FKGP jelentősen javított pozícióján.

A baloldal vitte a megyét

Az 1998-as parlamenti választás a jobboldali pártok sikerét hozta a megyében, mivel az MSZP csupán két egyéni körzetben tudott az első helyen végezni. Az október 18-i választáson 48,07 százalék szavazott, ami több mint két százalékkal volt magasabb, mint az országos részvétel. A megyei közgyűlési választás ismételten a baloldali pártok sikerével zárult, mivel az MSZP és a Somogyért együttesen 25 hellyel rendelkezett, míg a Fidesz és az FKGP csupán 15-tel. A Fidesz egyetlen településkategóriában sem érte el a 30 százalékos támogatottságot. A megyei közgyűlés élére a választást követően Gyenesei István, a Somogyért vezetője került az MSZP támogatásával.

Gyenesei a helyén maradt

A 2002-es országgyűlési választás a Fidesz sikerével zárult Somogyban, mivel öt egyéni körzetben tudták elhódítani a mandátumot. Az őszi helyhatósági választáson 56,05 százalék járult az urnákhoz, ami közel öt százalékkal volt magasabb, mint az országos arány. A megyei közgyűlési választás ismételten az MSZP–Somogyért kettős győzelmét hozta, és Gyenesi maradt továbbra is a testület élén. A Fidesz és szövetségesei a megyében épphogy egyharmados támogatottságnak örvendtek. A tavaszhoz képest jelentősen visszaesett a jobboldal támogatottsága, és harmadszor sem voltak képesek a megyei közgyűlésben többséget szerezni.

Jobboldali áttörés

A négy évvel ezelőtti országgyűlési választás döntetlen eredményt hozott a két nagy párt között, így sokan arra számítottak, hogy ősszel is rendkívül kiegyenlített erőviszonyok lesznek. Az október 1-jei választáson 56,42 százalék vett részt, ami közel három százalékkal volt magasabb, mint az országos részvétel. A közgyűlési választás totális politikai fordulatot hozott, mivel a Fidesz egyedül megszerezte a mandátumok felét, így a megye történetében először jobboldali többség jött létre. A Fidesz mind a 10 ezer alatti, mind az afölötti lakosságú településeken közel 50 százalékos választói támogatottságnak örvendett. A szocialisták súlyos vereséget szenvedtek, és a 10 ezer főnél kisebb településeken még a Somogyért is megelőzte őket.

Szita verhetetlen

Kaposváron az 1990-es önkormányzati választás az MDF győzelmével zárult, mivel a 33 fős képviselő-testületben 11 helyet szereztek, de jó eredményt el a Fidesz és az MSZP is. A város élére Szabados Péter került, ő az MDF politikusa volt. 1994-ben Szita Károly, aki a Fidesz–KDNP–FKGP közös jelöltje volt, nyerte meg a polgármester-választást a voksok több mint 50 százalékával. Sikere annak fényében volt országos jelentőségű, hogy az MSZP és az SZDSZ közösen indult, míg az MDF-nek is volt önálló jelöltje a posztra. A képviselő-testületben rendkívül kiegyenlített viszonyok jöttek létre, de az MSZP rendelkezett a legnagyobb frakcióval.

1998-ban Szita több mint 80 százalékos többséggel nyerte el ismét a városvezetői posztot. A képviselő-testületben a Fidesz vált a legerősebb párttá, így Szita még könnyebben tudta irányítani a települést. 2002-ben az országos trenddel teljes mértékben szembement Kaposvár, mivel Szitát több mint 70 százalékos többséggel választották újra, és a képviselő-testületben is abszolút többséget szerzett a Fidesz. Négy évvel ezelőtt szintén megismétlődött ez az eredmény, és semmi nem veszélyeztette a jobboldali sikert.

Somogyban is megmaradhat a Fidesz többsége

Somogy megye az 1990-es években a baloldal egyik fellegvárának számított, mivel a jobboldali pártok nem tudtak áttörő sikert elérni és a megyei közgyűlésben csak 2006-ban tudtak többséget létrehozni. Kaposváron Szita 1994-es sikerétől kezdve abszolút domináns párttá vált a Fidesz, ami vélhetően az október 3-i voksolás után is meg fog maradni. Somogyban az elmúlt években az MSZP a korábbiaknál is súlyosabb vereséget volt kénytelen elkönyvelni, de több kelet-magyarországi megyével ellentétben nem szorult a Jobbik mögött a harmadik helyre. A mostani választáson vélhetően megmarad a jobboldali többség a megyei közgyűlésben, és az MSZP is stabilan a második helyen marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.