Emlékeztetnek arra, hogy a sanghaji világkiállítás kapcsán továbbra is tart a Kehi-vizsgálat, amelynek alapján a Budapesti Rendőr-főkapitányság büntetőeljárást folytat. A nyomozás során több cégnél volt házkutatás, és iratokat foglaltak le. Hozzáteszik: a 2009. október végén kötött szerződés alapján 2010 márciusáig több mint másfél milliárd forintot, a teljes vállalkozói díj közel kétharmadát fizette ki az akkori magyar kormány a Genexpo 2010 Hungary Kft. részére annak ellenére, hogy a sanghaji világkiállítás és így a magyar pavilon hivatalos megnyitója csak 2010. május 1-jén volt.
A Genexpo 2010 Hungary Kft. és annak alvállalkozói – a BMC Kft. kivételével – többszöri felhívás ellenére sem tudtak tételesen elszámolni a szerződéseikben vállalt kötelezettségeik teljesítésével. Mind ez idáig nem adták át sem a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak, sem a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak (Kehi) a tételes elszámolás lefolytatásához szükséges dokumentumokat – írja a tárca.
Az eddig csak másolatban átadott dokumentumok között több irat felismerhetetlen és azonosíthatatlan. Számos olyan tétel van, amelyhez a számlákat még másolatban sem csatolták, így a rendelkezésre álló iratok nem szolgálhatnak a kifizetés alapjául. Ezért a KIM és a Kehi ismételten felszólította a fővállalkozót és valamennyi alvállalkozóját arra, hogy eredeti dokumentumokkal alátámasztottan és tételesen számoljanak el. A tételes elszámolás szükségességét indokolja az a körülmény is, hogy az eddigi vizsgálatok alapján az előző kormány több olyan tételt is kifizetett, amelyek mögött ténylegesen nem volt teljesítés – írja a minisztérium.
A KIM írásban tájékoztatta az expó hivatalos képviseletét, hogy a korábbi nyilatkozatoknak megfelelően minden igazolt és jogos költséget a minisztérium kész kifizetni a megfelelő dokumentáció benyújtását követően, ahogyan azt tette a kulturális megjelenésért felelős BMC Kft. esetében is. A magyar kormány számára továbbra is fontos, hogy Magyarország részvétele a világkiállításon megfelelő módon és keretek között valósuljon meg, ezért a kormány is szorgalmazza az ügy mielőbbi tisztázását, és felszólítja a Genexpo 2010 Hungary Kft.-t, hogy működjön együtt és teljesítse a szerződésben foglalt kötelezettségeket – áll a tárca kormányzati kommunikációért felelős államtitkárságának a közleményében.
Kínában mindeközben a sanghaji világkiállítás magyar pavilonjának magyar dolgozói is figyelmeztető munkabeszüntetésre készülnek, ahogyan a kínai alvállalkozó alkalmazottjai is újabb jelét kívánják adni elégedetlenségüknek amiatt, hogy hónapok óta nem kapnak fizetést, és a napidíjuk forrása is elapadt.
A probléma egzisztenciális gondokat jelent a pavilon magyar dolgozóinak, akik közül néhányan már kölcsönökből fedezik sanghaji tartózkodásuk költségeinek egy részét – ez derült ki azon a megbeszélésen, amelyen többnyire felelős beosztású magyar munkatársak vitatták meg a helyzet megoldásához vezető utat.
(MTI)
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése