Navracsics: Stratégiai jelentőségű a lengyel-magyar barátság

Navracsics Tibor, közigazgatási és igazságügyi miniszter hétfőn hivatalában fogadta Waldemar Pawlak lengyel miniszterelnök-helyettest, akivel egyebek mellett a jövő évben esedékes magyar-lengyel uniós elnökség prioritásairól egyeztettek – áll a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium hétfői közleményében. • Martonyi az egyházak segítségét kérte• Miért jó, ha sikeres elnökséget bonyolít le Magyarország?

MNO
2010. 12. 13. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Navracsics Tibor stratégiai jelentőséget tulajdonít a lengyel-magyar barátságnak, a jövő évi közös uniós elnökséget pedig óriási lehetőségnek tartja arra, hogy a két ország ne csak a lengyel és magyar szempontokat, hanem Közép-Európa szempontjait is hangsúlyosabbá tegye az Európai Unióban.

A lengyel miniszterelnök-helyettes úgy vélte: a két ország kormánya közötti jó együttműködésnek alapja lehet az is, hogy a lengyel koalíciós pártok, csakúgy, mint a magyar kormányt alkotó pártszövetség, az Európai Néppárt tagjai. A két fél egyetértett az uniós elnökségük idején hangsúlyos gazdasági és energiapolitikai témákban és kölcsönös örömét fejezte ki afelett, hogy az európai szabadalom nyelvi szabályozásával kapcsolatosan is közös álláspontot képviselnek. A magyar és a lengyel miniszterelnök-helyettes kiemelte: az unió elnökeként mindkét országnak a lehető legszélesebb konszenzus kialakítására kell törekednie – áll a kommünikben.

Waldemar Pawlak, aki a lengyel kormány gazdasági minisztere is, délután kétoldalú tárgyalást folytatott Matolcsy György nemzetgazdasági és Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterrel. Partnereivel egyetértett abban, hogy – különösen a jövő évi közös uniós elnökség idején – kiemelt figyelmet kell szentelni a régió energiabiztonságának megteremtését szavatoló infrastrukturális beruházásoknak. Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, Kovács Tamás Iván európai uniós és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár és Kovács Pál energetikai helyettes államtitkár a lengyel gazdasági miniszterrel egyetértésben hangsúlyozta: ez az energetikai tekintetben kiszolgáltatottabb közép-kelet európai régió felzárkóztatása szempontjából is fontos a két ország számára. Ezzel kapcsolatban a magyar fél megerősítette, hogy támogatja a közös európai energiapolitika létrehozását és az Energia Közösség kiterjesztését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.